Celá ČSSD přišla do Sněmovny v červeném svetru. Část voličů se jim vysměje, míní politologové
Členové strany ČSSD přišli do Sněmovny na hlasování o nedůvěře vládě v červených svetrech. Dámy, které si je nechtěly přímo obléct, jako například ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (39), si ho alespoň uvázaly okolo ramen. Červený svetr byl během první vlny pandemie neúmyslně vytvořeným symbolem boje vlády proti covidu-19, a to zejména ministrem Janem Hamáčkem (42). Podle politologů však svůj význam už v podstatě ztratil. "Jestli to bude fungovat, vzhledem k tomu, co tu bylo v posledním roce, je velkým otazníkem," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček. Názor s ním sdílí i kolega Josef Mlejnek. "Přeci jen si myslím, že to nebude kdovíjak zabírat," řekl pro ŽivotvČesku.cz.
Když byl Jan Hamáček v čele Ústředního krizového štábu, výrazně na sebe upozornil červeným svetrem, který oblékl na tiskovou konferenci po jednání vlády. Tento kus oděvu se pak stal symbolem boje vlády proti pandemii, jeho vliv na veřejnost je ale dnes už téměř nulový. Přesto ho členové ČSSD oblékli do Sněmovny na hlasování o nedůvěře vládě.
"Ten červený svetr chtěl Jan Hamáček použít v krajských volbách a moc to nezabralo. Pokus ho dát znovu do hry byl asi formou sdělení, že vláda stále vede boj s pandemií a chce to zdůraznit voličům. Na část voličů to může působit pozitivně, jiná část voličů se jim vysměje. Přeci jen si myslím, že to nebude kdovíjak zabírat," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.
Hamáčkův červený svetr byl v loňském roce trendem a samotný ministr vnitra ho téměr nesundaval. Dnes už ale jako symbol nefunguje a jeho odění působí podle odborníků spíše jako snaha o oživení čehokoliv pozitivního v době, kdy volební preference ČSSD strmě klesají.
"Je na tom vidět snaha oživit symbol něčeho, co před rokem na konci první vlny pandemie působilo pozitivně. Byl s tím spojen růst podpory Jana Hamáčka a ČSSD. Jestli to bude fungovat, vzhledem k tomu, co tu bylo v posledním roce, je velkým otazníkem. Strana, která je v takovém stavu, v jakém je, hledá asi cokoliv, co by mohla použít a bylo to pozitivní," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.
Nutné je ale upozornit na to, že během koronavirové krize, tedy zejména v polovině loňského roku, si podle průzkumu veřejného mínění nejlépe počínal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, který zároveň ve stejném období zastával post šéfa Krizového štábu. Výrazně na sebe upozornil červeným svetrem, který tehdy u lidí bodoval. Když apeloval na občany, aby dodržovali vládní opatření, měl ho na sobě poprvé. Potom už ho prakticky nesundával, střídal ho ještě v modrým. V květnu 2020 si ho na schůzku s Janem Hamáčkem vzal dokonce i prezident Miloš Zeman (76).
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.