Ceny bytů klesají, přesto na ně zájemci fronty nestojí. Realitní expert promluvil o době, kdy dojde na trhu ke zlepšení situace

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 11. 2022

Přestože ceny bytů začaly pozvolna klesat, jejich prodeje, a to zvláště v novostavbách, jsou na několikaletém minimu. Stojí za tím mimo jiné vysoké úrokové sazby hypotečních úvěrů. Co dále ovlivňuje poptávku a také cenu nemovitostí, jaké jsou prognózy do budoucna a kdy se trh s nemovitostmi stabilizuje, nastínil pro ŽivotvČesku.cz realitní specialista Dušan Měchura.

Ceny nemovitostí stoupaly v posledních letech rekordním tempem. Své maximum ale mají už za sebou a nyní se očekává postupné zlevňování. Co všechno v současné době určuje cenu nemovitostí, naznačil expert přes nemovitosti Dušan Měchura.

"Ceny nemovitostí ovlivňují úroky u hypotečních úvěrů, vysoké energie a také propouštění, které právě kvůli vysokým cenám energií může nastat. Nepředpokládám, že by šly ceny nahoru nebo stagnovaly, půjdou určitě dolů. V médiích se objevilo, že zdražují pozemky, ale s tím nemohu souhlasit. Lidem se v této době stavět nechce, poptávka je nízká. Mohu to srovnat s pozemky, které mám já sám v nabídce a zájem o ně momentálně není," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Přestože podle slov zkušeného realitního makléře se v současnosti dalšího zdražování nemovitostí nemusí lidé bát, vysoké sazby hypoték, které v listopadu dosáhly 6,31 procenta, pořízení vlastní nemovitosti komplikují. Při současných podmínkách dosáhne na úvěr na bydlení mnohem méně klientů bank. I z tohoto důvodu se hypoteční trh meziročně propadl o celých 80 procent.

Na viditelně lepší podmínky si zájemci o vlastní bydlení budou muset ještě nějaký čas počkat. Odborník nastínil, jak dlouho bude trvat, než se realitní trh opět ustálí. "Tipuji, že ve druhé polovině příštího roku půjdou sazby u hypoték dolů a celkově se situace na realitním trhu zlepší," ukázal Dušan Měchura pro ŽivotvČesku.cz na období, kdy by se prodeje nemovitostí měly zase rozhýbat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.