Ceny dušičkového zboží vyskočily. Zahradníci vysvětlili, proč lidé musí letos za výzdobu hrobů připlatit

Dušičky - Ilustrační snímek
Dušičky – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 10. 2021

Zvyšující se tempo inflace, rostoucí cena lidské práce i pohonných hmot, která zasahuje do nákladů na logistiku. To jsou faktory, které zapříčinily, že vyskočila cena i tzv. dušičkového zboží, které lidé dávají na hroby zesnulým předkům. "Budeme zdražovat o přibližně pět procent. Musíme reagovat na to, že podražily materiály nutné k výrobě věnců," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz provozovatelka zahradnictví Helena Kollertová.

Slavnost Všech svatých, která připadá na 1. listopad a je následována tzv. Dušičkami, které přichází o den později, jsou časem, kdy lidé vzpomínají na své blízké, kteří odešli z toho světa. Sluší se na hrob přinést věnec nebo honosnější kytici a připomenout si tváře a skutky zemřelých.

Dušičkové zboží a výzdoba hrobů se letos prodraží. Aranžéři a zahradníci vysvětlili, že nemohou stát stranou a musí reagovat na všeobecné zdražování vstupních komponentů i lidské práce.

"Výrobky na Dušičky u nás podraží zhruba o 5 procent. Prodáváme hlavně věnce, tady čekám zvýšení o 5 až 6 procent, musíme reagovat na podražení komponentů, například za drát jsme loni kupovali za pětadvacet korun, letos za něj dáváme padesát korun. Výrazně zdražily také slámové podložky, na které se věnce namotávají. Hlavně ale podražila lidská práce, máme sice v sezóně hlavně brigádníky, ale aby dnes podnikatel někoho sehnal, tak musí více zaplatit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz František Barták, který provozuje stejnojmenné zahradnictví.

S tím, že smuteční věci půjdou nahoru o zhruba pět procent, souhlasí i další oslovená zahradnice. "Za stejné ceny jako loni se to dělat nedá. Budeme zdražovat o zhruba pět procent, zdražila trochu lidská práce i energie, ale hlavně jsme to pocítili na vstupních materiálech, ty naskočily nejvíce," řekla pro ŽivotvČesku.cz Helena Kollertová z Exnarova zahradnictví.

Už nyní je zřejmé, že zdražování neskončí podzimním časem, ale bude pokračovat i v zimě, lidé ho pocítí hlavně na Vánoce. "Inflace v následujících měsících bude určitě růst, protože zatím se do ní nezačaly projevovat rostoucí ceny energií. Ty začnou nabíhat a projevovat se v v listopadových datech. To pak zvýší současné tempo inflace. Je možné, že některé jiné složky postupně začnou klesat, ale ten pokles bychom měli očekávat až na začátku příštího roku. Čekají nás Vánoce a jak víme, v tu dobu je zvýšená poptávka po všech možných produktech a službách. Ukazuje se, že máme obrovské problémy se zásobováním. Chybí elektronika, hudební nástroje, dokonce nemohou být vydávány nové knihy, protože je nedostatek vazeb a papírů. Je problém s bílou technikou, vybavením domácností a chybí dokonce i hračky na dálkové ovládání či plyšové hračky. To všechno jsou aspekty, které budou vytvářet nedostatek na trhu a ve chvíli, kdy si lidé budou chtít před Vánoci nakoupit dárky, tak je možné, že toho obchodníci využijí a ceny navýší," popsal pro ŽivotvČesku.cz výhled na zimní čas ekonom Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.