Reklama:

Ceny kuchyňských olejů se meziročně zvýšily o 50 %. Strmě vyskočí určitě řepka, říká prezident Agrární komory Jan Doležal

Nakupování - Ilustrační snímek
Nakupování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 10. 2021

Špatná úroda, tlak Evropské unie na ekologické zemědělství, růst cen energií, dopravy i lidské práce. To vše se podepsalo a dál podepisuje na tom, že stoupá cena kuchyňských olejů. "Na pěstitele řepky navíc dopadají a ještě budou dopadat politická rozhodnutí vycházející ze sílícího společenského tlaku proti produkčnímu zemědělství," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Reklama:

"Situace na trhu s potravinami je již delší dobu poměrně nepříznivá. Rostou ceny energií, ceny obalových materiálů, vstupních surovin, pohonných hmot i pracovní síly. Všechny tyto skutečnosti se musí projevit i v cenách potravin. Každé navýšení vstupů hlavně v této době je velice nepříjemné a komplikuje další podnikání. Současně je třeba připomenout, že zároveň s plnou intenzitou doznívají dopady pandemie covid-19 a ani klimatické podmínky nejsou ideální," shrnul pro ŽivotvČesku.cz možné problémy Miroslav Koberna, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory České republiky.

Na trhu se zemědělskými komoditami jsou sledovány olivový, řepkový, sójový, kokosový, slunečnicový a palmový olej. Všechny ceny se meziročně zvýšily průměrně o 50%.

Reklama:

Ceny slunečnicových olejů se pohybují v maloobchodní síti přibližně v rozmezí 48 až 110 korun za litr. Řepkový olej se pohybuje za hranicí 50 korun, privátní značky obchodních řetězců ho nabízejí i za cenu nižší, což ale odráží jeho kvalitu.

"Obecně může být problém s dostupností palmového oleje, ostatních olejů bude dost. Jestli jde teď cena olejů nahoru, vůbec to neznamená, že za měsíc nepůjde zase dolů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Koberna.

"Ceny olejů vykazují určité trendy, do jisté míry kopírují i cenu ropy. Po roce 2007 došlo k výraznému zdražení olejů (používání biopaliv). V roce 2016 byl nedostatek palmového oleje, což se projevilo jeho výrazným zdražením, byl i několik týdnů dražší než slunečnicový, bylo tak únor 2017. Pokud se v nějakém regionu, kde je významná produkce určitého druhu oleje (např. Indonésie a Malajsie palmový olej, nebo Kanada řepka), něco neočekávaného stane, tak to logicky zahýbe cenami. Ceny olejů v tuzemsku kopírují ceny evropské, trochu s v nich projeví i marže obchodníků, ale trend je stejný jako i v okolních zemích," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz expert Potravinářské komory ČR na tuky Jiří Brát.

"Cena řepky na globálním trhu v posledních měsících strmě roste. Důvodem je, že zatímco produkce řepky je omezována a stagnuje, poptávka po řepkovém oleji se postupně zvyšuje. Evropská unie ještě před přijetím v současnosti diskutované Zelené dohody pro Evropu přijala celou řadu dílčích opatření a omezení s cílem vyšší ochrany životního prostředí, která ovšem vedou k omezení produkce, a tedy i snížení celkové nabídky. Produkce řepky klesla v Evropě během šesti let o 30 procent," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Také v Česku produkce řepky v posledních letech klesá, což souvisí nejen s poklesem osevních ploch této plodiny, ale také s negativními vlivy počasí a škůdců. "Za posledních pět let klesla osevní plocha řepky o 13 procent na letošních 342 tisíc hektarů, což představuje méně než 12 procent celkové výměry orné půdy v České republice. Nyní je řepka sklizena ve všech krajích s výnosem 3,11 tuny na hektar, což je o něco horší výsledek než v loňském roce. Data o osevech řepky ke sklizni v roce 2022 ještě nemáme k dispozici, ale vzhledem k deštivému počasí během druhé poloviny srpna, kdy se řepka seje, může i letos dojít k dalšímu poklesu. Co se týče ceny semen řepky olejné, podle posledních dat z letošního července vzrostla o 17 procent v meziročním srovnání. Na pěstitele řepky navíc dopadají a ještě budou dopadat politická rozhodnutí vycházející ze sílícího společenského tlaku proti produkčnímu zemědělství. S ohledem na klimatickou změnu navíc zemědělci čelí vyššímu tlaku škůdců a chorob, přičemž zároveň dochází k omezování přípravků na ochranu rostlin. Očekáváme, že vzhledem k výše uvedeným trendům bude růst cen řepky nadále pokračovat, což se může promítnout do cen vyrobených produktů z této komodity, jako jsou oleje,“ dodal pro ŽivotvČesku.cz prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: