Černý scénář pro Česko? Na podzim musíme zabránit 2 epidemiím naráz: Chřipkové a druhé vlně COVID, řekl Vojtěch

Ministr zdravotnictví se obává druhé vlny, která může být silnější.
Ministr zdravotnictví se obává druhé vlny, která může být silnější.
Foto: Archiv Adam Vojtěch
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 5. 2020

Vládní kabinet očekává s příchodem podzimu také příchod dvou epidemií. A to naráz. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že se aktualizuje pandemický plán. Druhá vlna koronaviru, která zasáhne Evropu na podzim, bude mít podle Světové zdravotnické organizace více obětí. Ve stejné době se potká epidemie i jiných nemocí - zejména respiračních.

Kromě Vojtěcha je o těžké období pro Evropu přesvědčen představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge.

"Mám znepokojující obavy z dvojité vlny, na podzim můžeme mít druhou vlnu COVIDU a vlnu sezónní chřipky nebo spalniček. Před dvěma lety jsme v Evropě měli 500 tisíc dětí, které nedostaly první dávku očkování proti spalničkám," uvedl před několika dny Kluge.

Situace může být o to horší, že dva čínští lékaři, kteří se zabývají analyzováním nového koronaviru, ohlásili, že noví pacienti reagují na nákazu odlišně. Tedy jinak než to bylo u těch, kteří onemocněli v první vlně. Psali jsme ZDE.

Vojtěch: Je nutné na podzim zabránit 2 epidemiím naráz

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že se Česko připravuje na druhou vlnu koronavirové epidemie a nevyloučil, že posílena bude o chřipkovou. V případě koronavirové je může být situace mnohem těžší, protože stále neexistuje antivirotikum ani vakcína.

"Musíme využít zkušeností, které s COVID-19 máme. Vytváříme jednotné národní doporučení pro léčbu COVID pacientů a aktualizujeme pandemický plán. Budeme ještě více zdůrazňovat význam očkování proti chřipce. Je nutné na podzim zabránit 2 epidemiím naráz - chřipkové a 2.vlně COVID," uvedl Vojtěch na svém účtu na Twitteru.

V současnosti má podle všech indícií Česko první vlnu epidemie za sebou. Kvůli skutečnosti, že je epidemiologická situace příznivá, došlo k výrazně rychlejším uvolněním opatření.

Podle portálu ministerstva zdravotnictví si zatím koronavirus vyžádal na území České republiky 312 obětí a 8 813 lidí se infekcí nakazilo, z nichž se 6 025 uzdravilo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.