Češi berou polské obchody a čerpací stanice útokem, nákupy jsou výrazně levnější. Český státní rozpočet na tom bude strádat, říká ekonom

Nakupování - Ilustrační snímek
Nakupování – Ilustrační snímek
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 2. 2022

V Polsku se rozhodli s inflací zabojovat takovým způsobem, že nákupy u sousedů už se vyplatí i těm, kteří nežijí v pohraničí. Tamní vláda některé daně snížila či dočasně úplně zrušila, a tak Češi berou polské obchody i čerpací stanice útokem. To si ale vybere svou daň. "Jestliže se opravdu budou pořádat masové víkendové výlety za polskými nákupy, tak se obávám, že ty dopady na český státní rozpočet mohou být značné, a to třeba v řádu jednotek miliard korun," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Už v loňském roce představovala rostoucí inflace a s ní související zdražování finanční zátěž pro mnoho domácností a minimálně v první polovině roku 2022 tomu nebude jinak. Tentokrát ale peněženky provětrají i položky, za které dosud nebylo nutné si příliš připlácet. Zdražování bude možné pozorovat i při nákupu potravin, prodraží se pak především některé z nich. Stejně jako Česká republika, tak i Polsko bojuje s inflací.

Polská vláda se rozhodla s inflací zatočit tak, že některé daně snížila či dočasně úplně zrušila. Například u základních potravin od 1. února klesla daň z pěti procent na nulu. Nákupy v Polsku byly i dosud velmi výhodné, a to především u některých konkrétních položek. Nyní se ale vyplatí enormně. Dopady na ekonomiku Polska ovšem nebudou příznivé a stejně tak tento krok negativně ovlivní i český státní rozpočet.

"To opatření bude mít mnoho efektů. V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že teď polští i čeští zákazníci mohou z toho výrazného zlevnění v Polsku těžit, nicméně z pohledu Poláků to je dočasná záležitost a je otázka, jestli to nepovede i k vyšším daním v budoucnu, protože jakmile se DPH vrátí na původní úroveň, tak se samozřejmě produkty zase skokově zdraží. Mezitím tak vzniká schodek ve státním rozpočtu, který se pravděpodobně zaplatí tak, že se daňová zátěž zase navýší a to, co Poláci teď ušetří, v budoucnu zase do státního rozpočtu budou muset zaplatit navíc," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček, čemu bude Polsko čelit po vrácení daní na původní úroveň.

V tuto chvíli se nakupování v Polsku vyplatí i lidem ze Středočeského kraje - obzvláště za předpokladu, že tam i natankují a výrazně ušetří i za benzín. Cestování Čechů za nákupy k sousedům však má negativní dopad na české obchodníky, což v dalším důsledku povede i k menšímu přívodu peněz do českého státního rozpočtu.

"Z pohledu Čechů se to sešlo ještě s tím, že koruna je historicky nejsilnější vůči polskému zlotému, což samo o sobě by ty nákupy v Polsku výrazně zvýhodnilo. Tím, že se přidalo snížení DPH, se Čechům vyplatí jezdit na nákupy tam i ze vzdálenějších koutů České republiky, ne jen nutně z pohraničí. Ale to, že Češi budou nakupovat v zahraničí, bude mít negativní dopad na české obchodníky, kteří nebudou realizovat tak vysoké tržby a z nižších tržeb samozřejmě odvedou nižší daně do českého státního rozpočtu. Ten tak bude další, který na tomto opatření bude strádat, a uvidíme, jak zásadní dopad to bude. Jestliže se opravdu budou pořádat masové víkendové výlety za polskými nákupy, tak se obávám, že ty dopady na český státní rozpočet mohou být značné, a to třeba v řádu jednotek miliard korun," dodal finanční expert Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.