Češi hlásí vedlejší účinky na vakcínu. Úřad jich eviduje téměř 200. Přehled, které jsou nejhorší

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 1. 2021

Česko se potýká s vážnou situací kvůli epidemii koronaviru. Nadějí se pro mnohé stalo očkování, které by mohlo být cestou z dlouhotrvající krize panující v zemi. V souvislosti s vakcínou však vyvstalo hned několik problémů. Jedním z nich jsou údajné vedlejší účinky, které začíná hlásit Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv čím dál více očkovaných. "Vždy to zůstane v termínu podezření na nežádoucí účinky," uvedla mluvčí SÚKL.

Očkování proti viru SARS-CoV-2 je předmětem mnoha rozporuplných diskuzí především i kvůli tomu, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) během měsíčního období, kdy se spustilo očkování, eviduje celkem 198 případů hlášení nežádoucích účinků v souvislosti s vakcínou. Upozorňuje však na to, že nejde o prokázané nežádoucí účinky - v některých případech by mohlo jít pouze o náhodu nebo očkovaní lidé mohli například některé z nežádoucích příznaků i špatně pojmenovat.

"Hlášení, která na Státní ústav pro kontrolu léčiv přicházejí, budou vždy podezřeními. Jakmile je SÚKL přijme, začne je ověřovat a pátrat po širších souvislostech. Že jde skutečně o nežádoucí účinek se musí teprve prokázat, mezi aplikováním vakcíny a reakcí totiž může existovat například jen časová souvislost," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Klára Brunclíková, tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Aktuální počet hlášení došel k číslu 198 případů a nejčastěji byla zmiňována reakce v místě vpichu, kterou nahlásilo celkem 81 lidí. 50 očkovaných pak pocítilo neurologické problémy - závratě, bolesti hlavy, mdloby, třes nebo parestézii (mravenčení, pálení, brnění, pozn. red).

Celkem 33 osob nahlásilo svalové bolesti, bolesti kloubů a svalovou slabost. Nevolnost, průjem, zvracení nebo obtížné polykání pak zaregistrovalo 32 lidí, kteří podstoupili očkování, jak uvádí statistiky SÚKL.

K aktualizaci počtu hlášených podezření bude docházet s týdenní pravidelností. "Čísla budou aktualizována jednou týdně ve čtvrtek," vyjádřila se tisková mluvčí SÚKL pro ŽivotvČesku.cz.

V případě, že má člověk po očkování nějaké příznaky nebo se necítí dobře, měl by postupovat následujícím způsobem.

V neděli v Česku přibylo 9292 potvrzených případů koronaviru, což je dosud nejvyšší neděln...

"Jako první by se měl obrátit na svého ošetřujícího lékaře. Pokud se očkovaný necítí dobře a nejedná se o očekávané nežádoucí účinky (jako např. bolest v místě, kam dostal injekci), je na místě konzultace s lékařem. Právě s ním je také možné se domluvit, zda je potřeba nežádoucí účinek hlásit a zda hlášení učiní lékař nebo sám pacient. Na webových stránkách sukl.cz jsou formuláře pro hlášení snadno dohledatelné," dodala Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu