Češi mohou do Chorvatska, už otevřelo hranice. K moři ale pustí pouze milionáře

Chorvatsko
Chorvatsko
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 5. 2020

Chorvatské velvyslanectví v Praze oznámilo, že Češi mají od 9. května cestu do Chorvatska volnou. Má to ale háček, týká se to pouze vyvolených. Záhřeb do země pustí pouze ty, kteří tam vlastní letní vilu nebo jachtu. Vyvstává také otázka, jak se tam dostat přes Rakousko a Slovinsko.

Chorvatsko pouští na své území od 9. května občany Evropské unie, "je-li důvodem cesty obchodní nebo jiná ekonomická činnost, nebo mají-li k cestě naléhavý osobní důvod."

Mezi náléhavé osobní důvody pak chorvatská strana řadí také vlastnictví nemovitosti nebo kotvení plavidka v Chorvatsku. Otevření hranic se tak očividně zatím týká pouze milionářů. Ti ale stejně musí splnit celou řadu podmínek, aby je Záhřeb do země vpustil.

Tři zásadní podmínky

1. Mít dokumentaci prokazující vlastnictví nemovitosti nebo plavidla (případně leasing plavidla) nacházejících se v Chorvatsku. Na hraničním přechodu musíte uvést adresu, na které se budete zdržovat (v místě, kde se nachází nemovitost či plavidlo), kontaktní telefon a dobu pobytu včetně předpokládaného data odjezdu z Chorvatské republiky.

2. Mít dokumentaci prokazující pozvání ekonomického subjektu do Chorvatska, zájem ekonomického subjektu na příjezdu do Chorvatska či pozvánku na obchodní jednání. Na hraničním přechodu musíte uvést adresu, na které se budete zdržovat, kontaktní telefon a dobu pobytu včetně předpokládaného data odjezdu z Chorvatské republiky.

3. Máte-li k cestě obchodní důvody výše neuvedené, musíte svůj záměr vstoupit do Chorvatska nejprve oznámit na adresu: [email protected] a vyčkat na kladnou odpověď.

Kdy se dočkají ostatní

Chorvatsko také žádá všechny, kterým dalo možnost vstoupit na jeho území, o dodržování několika bezpečnostních pravidel. Mezi ty patří třeba každodenní měření teploty, bezhotovostní platby, opouštět místo ubytování pouze v nezbytných případech a s rouškou, připravovat si jídlo vlastnoručně nebo nejezdit hromadnou dopravou.

Rakouskem se dá projet bez zastavení, což může být nebezpečné. Pokud chcete cestou zastavit, potřebujete nanejvýš čtyři dny starý průkaz bezinfekčnosti. Slovinsko pak vpouští pouze svoje občany, je ale známým faktem, že balkánští pohraničníci se rádi nechají uplatit kartonem cigaret.

Původně se mluvilo o tom, že i "obyčejní" turisté by mohli do Chrovatska už během června. Nakonec je reálnějším termínem podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka srpen.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.