Reklama:

Češi nejsou imunitně naivní. Delta varianta přichází do populace, která virus už zná, říká imunolog Vojtěch Thon

Restaurace - Ilustrační snímek
Restaurace – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 7. 2021

Letošní podzim bude v souvislosti s epidemií koronaviru jiný než ten v roce 2020. Je o tom přesvědčen imunolog Vojtěch Thon, podle kterého Česku pomůže, že řada lidí se s koronavirem již setkala. "Jsme v jiné situaci, než tady byla před rokem, naše populace už není imunitně naivní," vysvětil imunolog pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Delta varianta představuje nebezpečí a dál se šíří Českou republikou. Podzimní scénář by ale podle odborníků neměl přinést katastrofu. Podle údajů Státního zdravotního ústavu delta varianta (zvaná též indická mutace) za poslední dva týdny převládá ve vzorcích ze 70 až 80 procent. V nemocnicích je v tuto chvíli hospitalizováno 28 pacientů.

Experti zachytili v Jihomoravském kraji také jeden případ nové varianty delta plus, která se nejčastěji vyskytuje v Polsku a Portugalsku. Zatím není jasné, zda je tato varianta nakažlivější než delta a zda má nemoc horší průběh. Jedinou nakaženou v Česku je třicetiletá žena z Jihomoravského kraje.

Reklama:

Podle imunologa Vojtěcha Thona bude konec léta a nástup podzimu vypadat jinak než loňský rok. "Jsme v jiné situaci, než tady byla před rokem. Naše populace už není imunitně naivní. To znamená, že epidemie se vyvíjí tak, že už je jistým směrem zbrzďována. Je brzděna tím, že mnozí lidé bohužel prodělali infekci a mnozí z nich zemřeli, to je otázka loňského roku a začátku letošního roku, kdy proběhla velká vlna epidemie. Tato situace u nás vznikla fakticky zcela zbytečně, protože nebyli naočkováni lidé, kteří tehdy první dávku vakcíny dostat měli - tedy senioři s komorbiditami (přítomnost více nemocí u jednoho jedince, pozn. red.). Tím pádem došlo k tomu, že se rozvinula na několik měsíců velká vlna epidemie. Na to později nastoupilo očkování, které podporuje to, že organismus již rozeznává daný virus jako něco, s čím se již dříve nějakým způsobem setkal. Už pro něj není neznámým. Ta situace dnes již brzdí a je to vykoupeno tím, že bohužel u nás došlo k úmrtí řady lidí, kteří zemřít nemuseli, a později se navázalo očkováním," vysvětlil Vojtěch Thon pro ŽivotvČesku.cz.

Podobný názor má také profesor imunologie z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Václav Hořejší. Podle něj do měsíce uvidíme, zda delta varianta začne plnit české nemocnice těžkými případy.

"Já neočekávám, že za dva až tři týdny se stane něco hrozného. Je fakt, že většina rizikové populace je chráněna alespoň částečně tím očkováním. Z této vrstvy populace právě docházelo v minulých vlnách k těm úmrtím, to už nyní ale bude omezené. Nemusí tedy tolik záležet na celkovém počtu případů v Česku, pokud většina budou jen lehké a bezpříznakové průběhy. Teď se zdá, že by to tak mělo být. Podobně to probíhá ve Velké Británii, kde od 19. července zcela rozvolnili, tam mají asi 30 tisíc pozitivních případů denně, ale také se nezdá, že by se tam vyskytovaly ve zvýšené míře těžké případy. Tam jsou lidé hodně proočkovaní, u nás je možné, že je větší promoření v populaci. Oficiálních případů u nás je asi 1,7 milionu, ale je jisté, že celkový počet je vyšší, možná výrazně vyšší. Řada lidí to z různých důvodů přechodila, někteří nechtěli do karantény, někteří to zaměnili za nachlazení, další to měli bezpříznakové a ani o tom nevěděli… Jsou různé odhady, kolik takových případů je, zahraniční studie říkají, že to bude stejné číslo jako u těch oficiálních případů, takže v Česku by to mohlo být cca 1,7 milionu lidí. To znamená, že máme skoro čtyři miliony lidí, kteří jsou chráněni tím, že nemoc prodělali. Pak tu máme asi tři miliony lidí, kteří mají druhou dávku očkování. Takže to je téměř sedm milionů a nesmíme zapomínat, že tu máme skupinu lidí, kteří mají jednu dávku očkování, která také nějak funguje. Takže značná část české populace je už chráněná. Nemusí tedy znamenat, že zvyšování počtu případů delta varianty přinese nějakou katastrofu. Hodně bude záležet, zda se objeví těžké případy, které by zahltily nemocnice, to ale zatím nevíme. Odhaduji to 50 na 50. Zatím nevidím, že by se to mělo rozmáhat v nějaké velké míře," řekl k delta variantě pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší.

Od začátku epidemie se v Česku covidem-19 prokazatelně nakazilo přes 1,671 milionu lidí, z toho 98 procent se uzdravilo a 30 338 lidí zemřelo. Od začátku července přibylo do statistik zatím šest případů úmrtí lidí s prokázaným covidem. Za shodné období v červnu to bylo šest desítek případů. Číslo R je na hodnotě 0,96.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: