Češi se snaží Covid-19 vyléčit krví zotaveného mladíka. Dostal ji pacient v Liberci

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 4. 2020

Unikátní způsob léčby pacienta s koronavirem probíhá v Krajské nemocnici v Liberci. Člověk s vážným průběhem nemoci Covid-19 tam dostal krev od dárce, který už onemocnění prodělal a zotavil se z něho.

Lék na Covid-19 neexistuje, a tak lékaři zkouší všechno, co by mohlo fungovat. Liberecká nemocnice o víkendu začala podávat pacientovi s vážným průběhem krevní plazmu mladíka, který už koronavirus prodělal.

„Jeho krev už totiž obsahuje protilátky na covid-19. Tento typ léčby je u koronaviru spíše ojedinělý, věříme ale, že by pacientovi, který leží v těžkém stavu na oddělení ARO, mohla pomoci,“ uvedla liberecká nemocnice.

Nakazil se v Brazílii

Krevní plazmu s protilátkami daroval 23letý Jonáš J. z Českolipska, který se nakazil pravděpodobně v polovině března v Brazílii. Chtěl projet několik dalších jihoamerických zemí, zavírání hranic ho však vyplašilo, takže se vrátil do Česka dřív. Patřil mezi první infikované v Libereckém kraji.

V pátek ho oslovila nemocnice, zda by mohl darovat krev. „Z nemocnice se mi ozvali sami, že mají pacienta v kritickém stavu a že by plazmu potřebovali,“ řekl Jonáš televizi Prima. Pacientovi možná zachránil život. Ukáže se to v nejbližších dnech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.