Česká pašeračka Tereza H. se v Pákistánu dočká odvolacího soudu. Promluvila mluvčí ministerstva

Pašeračka Tereza Hlůšková
Pašeračka Tereza Hlůšková
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 4. 2021

Více jak dva roky uběhly od zadržení Češky Terezy Hlůškové, u které celníci v Pákistánu objevili necelých 10 kilogramů heroinu. V březnu 2019 pákistánský soud rozhodl o odnětí svobody na téměř devět let. V láhaurském vězení strávila dlouhé měsíce a přes několik komplikací, které jí braly naději, se nakonec dočkala termínu odvolacího soudu. "Odvolací soud by případ české občanky měl projednat v druhé polovině června. Datum je ale orientační vzhledem k rozsáhlým epidemiologickým opatřením, která v Pákistánu platí," vyjádřila se mluvčí ministerstva zahraničních věcí pro ŽivotvČesku.cz

Příběh české občanky Terezy Hlůškové začal v lednu 2018, kdy u ní celníci na láhaurském letišti našli zásilku obsahující přes 9 kilogramů heroinu. Vzhledem k přísnému postoji státu Asie vůči pašování drog a pákistánským zákonům se dalo očekávat, že za pašování tvrdých drog ze země bude následovat přísný trest. Soud rozhodl o odnětí svobody na necelých 9 let, což znamenalo vidinu konkrétně 104 měsíců strávených v drsných podmínkách věznice Kot Lakhpat v Láhauru, což je hlavní město jedné z největších pákistánských provincií Paňdžáb.

Češka podala odvolání, ale projednávání jejího případu se neustále odsouvalo z mnoha různých důvodů. Tím nejzásadnějším byla zřejmě celosvětová pandemie koronaviru, která v zemi způsobila nemalé potíže. Dalším problémem, který vyvstal, byla také například stávka tamních soudců, jež zbrzdila řešení Terezina odvolání. Tentokrát by se ale mělo na mladou ženu usmát štěstí, protože případ se konečně pohnul a soud by měl proběhnout 17. června 2021.

"Odvolací soud by případ české občanky měl projednat v druhé polovině června. Datum je ale orientační vzhledem k rozsáhlým epidemiologickým opatřením, která v Pákistánu platí. Co se týče případné amnestie, nemáme žádné informace o tom, že by tato varianta byla na stole," uvedla tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Štíchová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že úřad zůstává s Češkou v pravidelném kontaktu.

"Zprostředkovává korespondenci a poskytuje další konzulární pomoc," doplnila Zuzana Štíchová pro ŽivotvČesku.cz

Sláva neznamená pouze úspěch a radost z popularity, má i svou stinnou stránku. Herečka Ama...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu