Česká republika má nového ministra zdravotnictví. Prezident jmenoval hematologa Jana Blatného

Lékař Jan Blatný
Lékař Jan Blatný
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 10. 2020

Post ministra zdravotnictví České republiky je v současné době kritického stavu v zemi kvůli koronaviru velmi zásadní pozice. Po skandálu epidemiologa Romana Prymuly (56) po něm přebírá funkci dětský hematolog a náměstek ředitele Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný (50). Prezident Miloš Zeman (76) ho dnes jmenoval na Pražském hradě.

V těchto těžkých časech, kdy Českem zmítá druhá vlna koronaviru, je funkce ministra zdravotnictví České republiky jednou z nejdůležitějších a nejsledovanějších pozic. Po rezignaci exministra Adama Vojtěcha (34) jeho místo zastoupil zkušený epidemiolog Roman Prymula. Jenže ani on nevydržel ve funkci dlouho kvůli skandálu, který ukončil jeho působení jako ministra zdravotnictví. Po nočním setkání v zavřené vyšehradské restauraci, kde byl přistižen s poslancem Jaroslavem Faltýnkem (58) a navíc bez roušky, premiér Andrej Babiš (66) vyhodnotil jeho chování jako naprosto nevhodné a rozhodl se ho odvolat.

Prezident Miloš Zeman den po státním svátku 29. října 2020 jmenoval jako nového ministra zdravotnictví dětského hematologa a náměstka ředitele FN v Brně Jana Blatného, který byl druhou volbou premiéra Babiše. "Já bych nebyl tak příkrý, zázraky se dějí, a kromě toho jsem Vám sám říkal, že na rozdíl od útěšné komunity zkoumající například hemofilii je politika nesmírně krutá záležitost a že politik, kterým je ministr, je vystaven útokům, které si vědec ani nedokáže představit. Dokonce jsem Vám říkal, že přecházíte z parku do džungle. Nicméně obdivuji Vaši odvahu a oceňuji ji. Vážím si též toho, že jste se rozhodl pana profesora Prymulu jmenovat svým spolupracovníkem v boji proti epidemii, protože zde nerozhodují tituly ani funkce, ale upřímná snaha tuto epidemii potlačit," řekl prezident Miloš Zeman novému ministrovi zdravotnictví, jak zní v oficiálním prohlášení Hradu.

Prezident si neodpustil ani poznámku, která narážela na skandální kauzu Romana Prymuly. "Když jsem Vám teď, milý pane ministře, dal několik přátelských rad, dovolte mi, abych Vám dal i radu poslední. Nechoďte na Vyšehrad, je tam nebezpečno," dodal prezident s úsměvem na závěr setkání.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.