České děti, po kterých se slehla zem: Valerie, Barbora i Nicolas zmizeli beze stopy

Valerie, Barbora i Nicolas - děti, po kterých policie stále pátrá
Valerie, Barbora i Nicolas – děti, po kterých policie stále pátrá
Foto: Archiv Policie ČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 10. 2020

Každý rok v České republice policie pátrá po stovkách malých dětí. Některé jen přijdou pozdě ze školy, další odjedou za kamarádem, některé bez oznámení vyzvedne jeden z rodičů a kvůli rozvodovému sporu je ukryje. A pak jsou tu příběhy dětí, které se pohřešují dlouhodobě a nedaří se je najít.

Každý rok Policie České republiky hledá stovky dětí. Drtivou většinu z nich se podaří najít do několika hodin. Zkušení kriminalisté říkají, že jak se prodlužuje čas pátrání, tím stoupá riziko, že dítě nebude nalezeno v pořádku.

Máme tu také velkou skupinu dětí, které jsou předmětem boje rodičů, kteří se rozvádí. Velkou skupinou jsou děti, které jeden z rodičů bez vědomí toho druhého odvezl do zahraničí. Tyto děti mohou žít s jedním z rodičů klidně někde u moře a být zcela v pořádku, v České republice ale nezmizí z databáze pohřešovaných osob.

A pak jsou tu děti, o kterých se bohužel předpokládá, že nejsou mezi živými, ale nikdy se nepodařilo najít tělo. I tyto děti jsou vedeny jako pohřešované.

To bude zřejmě i případ Valerie Kvasničkové. Dívku z pražského Žižkova měla v pěstounské péči její babička Soňa Kvasničková. Ta byla již jednou odsouzena za týrání svěřených vnoučat. "Poškozenou nezletilou V. K. surově a téměř denně trestala nadměrným bitím rukama a různými nástroji, například kuchyňskou obracečkou, naběračkou, vařečkou, tyčí od vysavače, páskem a dalšími předměty v domácnosti, po celém těle - hlavu a obličej nevyjímaje, kdy i do obličeje jí dávala rány pěstí, bila ji a kopala až do vzniku mnohočetných modřin a krvavých poranění," tak soud popisuje, co babička vnučce prováděla. Valerie zmizela v prosinci 2019, ale babička její zmizení neohlásila. Stále mlčí, co se s dívkou stalo. A dívka tak je stále v databázi pohřešovaných osob, i když se kriminalisté obávají nejhoršího.

Jiný je případ Barbory a Kristiny Burdových. Tady se předpokládá, že je unesla jejich matka a někam je odvezla. Jejich tatínek Pavel Burda novinářům řekl, že matka za každou cenu chtěla, aby dívky na otce zapomněly. Předpokládá se, že dívky s matkou žijí v Německu nebo ve Velké Británii. Pavel Burda své dcery neviděl od roku 2015.

Policisté předpokládají, že tragicky dopadl také příběh malého Honzíka, který žil na Chomutovsku. Podle kriminalistů v roce 2005 tehdy osmiletý Jan Štefuca zřejmě spadl do vody a utopil se. Jeho tělo se ale nikdy nenašlo, Honzík je tak stále veden jako pohřešovaný.

Pohřešovaný je také Nicolas Zedníček, který zmizel v září 2015 v Brně. Tehdy mu bylo 9 let. Podle kriminalistů mohl již tehdy působit starším dojmem. Dnes možná už vypadá jako teenager. Kam Nicolas zmizel, se stále neví.

Podívejte se, které děti policie vede jako pohřešované. Pokud byste o některém z nich něco věděli, kontaktujte linku 158.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.