Česko čeká 20 stupňů, říká meteoroložka. O víkendu pak přijde citelný zlom

Počasí - ilustrační foto
Počasí – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 3. 2023

Česko má před sebou nejteplejší dny března. Ve středu se budou nejvyšší odpolední hodnoty pohybovat kolem 20 stupňů Celsia, jak pro ŽivotvČesku.cz uvedla meteoroložka Dagmar Honsová. Příliš dlouho si ale jaro neužijeme, již o víkendu se na hory vrátí sněžení.

Další pokles teplot vzduchu podle meteoroložky Dagmar Honsové přinese počátek příštího týdne. Tehdy se sněhové vločky dostanou i do středních nadmořských výšek.

"Úterní ráno opět přineslo příjemné teploty - v Doksanech bylo v 6 hodin už 8,2 °C a pod bod mrazu teploty neklesaly ani na vrcholcích hor. Také dnešní den přinese nadprůměrné teploty - ty se budou zastavovat až na 16 °C," uvedla známá meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz s tím, že oblačnost bude opět hodně proměnlivá, ale deštníky budeme potřebovat pouze ojediněle.

Odpoledne bude polojasno až oblačno. Později odpoledne a večer bude docházet k přibývání oblačnosti od západu. Přeháňky se vyskytnou pouze ojediněle v Krušných horách, srážkové úhrny však budou zanedbatelné. Odpolední pocitové teploty se budou pohybovat vysoko - mezi 12 až 16 °C. Ještě vyšší teploty jsme v tomto období skloňovali například v roce 2014 - tehdy rtuť teploměru vystoupila i přes 22 °C.

Středa bude ve znamení teplého jihozápadního proudění, atakovat budeme letošní první dvacítku. Jinak bude oblačno až polojasno, ráno na severovýchodě území slabé přeháňky. Ty budou během dopoledních hodin ustávat. V Praze nebo Karlových Varech tak očekáváme až 6 hodin délky slunečního svitu, v Ostravě 2 hodiny. Odpolední teploty vystoupají opět vysoko - mezi 16 až 20 °C.

"Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 14 až 18 °C, na jižní Moravě až 21 °C," sdělila pro redakci ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

V pátek bude oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky. Zimní bundy ale Češi zatím znovu ze skříně vytahovat nebudou. Ranní teploty se budou pohybovat kolem 10 až 6 °C. Denní teploty se posléze zvýší na 14 až 18 °C, na jižní Moravě na 20 °C. Během dne bude větrno.

Ani víkend slunečné počasí nepřinese. "V sobotu bude oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 11 až 15 °C. V neděli pak bude oblačno, místy déšť nebo přeháňky, na horách srážky sněhové. Ranní teploty 7 až 3 °C. Denní teploty 8 až 12 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, na jaké počasí se připravit na konci týdne.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.