Česko čeká nejvíce zátěžový den. Teplotní rozdíly, silné bouřky a přívalový déšť, upozorňuje meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 7. 2021

Počasí v Česku přineslo v posledních dnech a týdnech extrémní výkyvy spojené s výskytem silných bouřek a dokonce i tornáda, které zpustošilo jižní Moravu. K zásadní změně ale nedojde, protože Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal hned několik výstrah. "Opět nás čekají obrovské teplotní rozdíly, kdy na západě bude kolem 20 °C, na Moravě a ve Slezsku až 35 °C – tedy supertropický den. V odpoledních hodinách k nám přijde pásmo velmi silných bouřek doprovázených přívalovým deštěm, krupobitím a silným větrem," upozornila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

ČHMÚ vydal tři výstrahy, které se týkají silných bouřek, vysokých teplot vzduchu a také rizika vzniku požárů kvůli vlně veder. Pro horko platí vysoký stupeň nebezpečí od pravého poledne až do 19 hodin, pro výskyt silných bouřek pak od 14. hodiny až do pátečních 5 hodin ráno. Nízký stupeň nebezpečí v souvislosti s požáry platí do 23 hodin.

"Máme před sebou rozhodně nejvíce zátěžový den celého týdne. Opět nás čekají obrovské teplotní rozdíly, kdy na západě bude kolem 20 °C, na Moravě a ve Slezsku až 35 °C – tedy supertropický den. V odpoledních hodinách k nám přijde pásmo velmi silných bouřek doprovázených přívalovým deštěm, krupobitím a silným větrem. Silné bouřky očekáváme i v noci na zítřek a během pátku budou ještě doznívat na Moravě a ve Slezsku. Modely teď ukazují, že nejintenzivnější bouřky budou v Jihočeském kraji, na Vysočině, ve východních Čechách a postihnou i západní Moravu. U Břeclavi by měly být dnes nejvyšší teploty," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že na našem území je frontální rozhraní, které stojí za extrémními změnami a výkyvy.

"Odděluje chladnější vzduch nad západní Evropou od velmi teplého vzduchu, který je ve východní části evropského kontinentu. Na Moravu a do Slezska pak proudí velmi teplý vzduch od jihu a je tam daleko méně oblačnosti než na západě. Tím pádem mají teploty tendenci stoupat hodně vysoko," objasnila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

V následujících pracovních dnech zasáhne Českou republiku vlna veder, kdy teploty budou šp...

Česká republika však není jedinou zemí, kde dochází k abnormálním supertropickým dnům. Podobně je na tom například i jedna z nejoblíbenějších dovolenkových destinací Čechů. "Chorvatsko včera naměřilo v odpoledních maximech teploty i přes 38 °C, takže Češi, kteří tráví dovolenou tam, se opravdu ohřejí," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.