Česko čekají nejdražší Vánoce v historii. Ďábelský koktejl tří "P", který celé inflační šílenství způsobuje, popsal ekonom Štěpán Křeček

Nákup - Ilustrační foto
Nákup – Ilustrační foto
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 11. 5. 2022

Inflace v Česku, ale nejen tam, roztočila svá soukolí a tvrdě ukazuje, co dokáže. Za jejími rekordními hodnotami přitom stojí zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Ještě horší jsou pak další prognózy, ve kterých ekonomové mluví o překonání patnáctiprocentní hranice a dvojciferných úrovních až do Vánoc. "My bohužel v současné době pijeme z velice nebezpečného a ďábelského koktejlu, který má tři ingredience," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Inflace se pro Čechy stává noční můrou. V dubnu zrychlila na 14,2 % z březnových 12,7 % a meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je tak nejvyšší od prosince 1993.

Analytici se obecně shodují, že svůj původ má ve vývoji ekonomiky ještě před pandemií koronaviru, kdy byl napjatý trh práce v podobě nedostatku pracovních sil a rostoucích mezd. K tomu se později přidala uvolněná rozpočtová politika vlády během pandemie, díky které se do ekonomiky napumpovalo relativně velké množství peněz, plus pozdější a rychlejší nástup růstu cen energií ve srovnání s jinými státy. Válka na Ukrajině pak umocnila problémy, které byly v ekonomice kvůli obnovené poptávce po pandemii koronaviru, na kterou dodavatelé nestihli zareagovat.

"My bohužel v současné době pijeme z velice nebezpečného a ďábelského koktejlu, který má tři ingredience. Populismus, pandemii a Putina. Kombinace těchto tří faktorů skutečně vede ke skokovému nárůstu inflace, a jakmile se ta inflace jednou rozběhne, jakože už se rozběhla, tak se opravdu velice obtížně zastavuje. A to zastavování inflačních tlaků je během na dlouhou trať. Ta lavina se už zkrátka utrhla a nyní nejde zastavit," popsal pro ŽivotvČesku.cz nepříjemná fakta ekonom Štěpán Křeček.

"Jinými slovy tady s námi ta inflace bude delší dobu, než jsme doufali. Určitě se dotkne i letošních Vánoc a vysokou inflaci budeme mít i v příštím roce. Zásadní zlepšení by pak mohlo přijít někdy v roce 2024," zdůraznil.

Země jako Maďarsko nebo Polsko mají inflaci nižší, rozdíl je ale podle ekonomů patrně způsoben různými administrativními vlivy pro zastropování cen, bez kterých by i v těchto zemích byla inflace stejně vysoká, možná i vyšší. Zároveň v Česku rostou ceny oblečení a obuvi, prudké zdražování hlásí i gastronomie a ubytování. Obojí tak, že to v rámci ostatních zemí EU nemá srovnání.

"Dnes už na sebe bohužel jednotlivé subjekty v ekonomice reagují, nikdo nechce mít černého Petra, tedy být tím jediným, kdo nezdraží. A vlastně to zdražování spustilo takový lavinový efekt. Inflace už se dostala do našich rozhodování, kalkulujeme s ní, počítáme s ní, což bude vytvářet setrvačnost," zdůvodnil pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček a přidal prognózu, která nepotěší zřejmě nikoho.

"Letos proto budeme mít bezpochyby nejdražší Vánoce v historii a je zřejmé, že někteří lidé je budou mít velmi skromné. Ještě před Vánoci bude dovolenková sezona a lidé se rozdělí na dvě skupiny. Jedna si dovolenou nebude moci dovolit, přičemž tito lidé ji stráví nízkonákladově třeba na chalupě nebo na chatě. A pak budou samozřejmě i lidé, kteří si ji budou moci dovolit i přes to zdražování. Je to nicméně luxusní statek, takže to bude jedna z prvních položek, kterou lidé vyškrtnou, pokud nebudou mít dostatek peněz. Stejně tak je pěkné, když na Vánoce dostáváme dárky, ale není to nezbytná záležitost, a tak lidé budou i tuto položku škrtat," dodal ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.