Česko jako Kocourkov: Ten Pekarové svetr si nesvlíkej, energie pustí žilou i v roce 2024

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Nextfoto
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 13. 12. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: Vládní místa začala vypouštět balonky plné optimismu pro příští rok, hovoří o mírném růstu ekonomiky. Mezitím se ovšem valí zprávy o zdražení energií, vodného a stočného, jízdného nebo potravin. Pro domácnosti to značí dál škrtit výdaje. A v případě vytápění mít v pohotovostním režimu pověstný svetr Markéty Pekarové Adamové. V každém případě lze v roce 2024 očekávat politický boj o výklad ekonomické situace republiky. Vláda bude mluvit o zlepšení, opozice o dramatu. Občan, prožívající realitu, bude lapat po dechu.

Čert aby se v tom vyznal. Oficiální místa zahájila optimistickou injektáž veřejného mínění, když začala rok 2024 líčit jako růžolící bod obratu. "Zkrocení inflace umožní, aby rostly reálné mzdy zaměstnanců, což podpoří spotřebu. Díky tomu se naše ekonomika vrátí k mírnému růstu," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.

Střih, stínový premiér za ANO a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. "Troufám si tvrdit, že rok 2024, i když to bude opticky vypadat lépe, tak fakticky to tolik dobré nebude," poznamenal pro změnu pro ŽivotvČesku.cz, a to s odkazem na chystané zdražování celé řady komodit. 

Obyvatel české kotliny aby včil mudroval. Bude báječně, jak říká vláda, nebo bude trudno, což zní z opozičních řad? Nejlépe je orientovat se podle reálné zkušenosti a výroky politiků s ní konfrontovat. Už nyní víme, že například u vytápění rozum velí dál šetřit a nepřetápět obydlí. Cena elektřiny pro domácnosti vzroste, stejně tak v případě dodávek z tepláren. K tomu vyšší ceny potravin a světlé zítřky kalí kaňka.

Lze samozřejmě ocenit, že se vláda Petra Fialy snaží rozptýlit pověstnou blbou náladu. Věc má ale úskalí, jak však napsal Milan Kundera v románu Žert: "Optimismus je opium lidstva!" Nu, a pak se kterákoliv vláda, pokud realita notně zaostává za hesly, může ocitnout v situaci, kdy je lidem škodolibě zesměšňována. 

Vzpomeňme na legendární komedii Slunce, seno a pár facek. "U nás jde přestavba tak rychle, že my už dnes se máme líp než zítra… pozítří… včera… No včera jsi to přece říkal, předsedo!" říká Helena Růžičková alias Škopková do kamery Československé televize. Uběhlo pár měsíců roku 1989 po premiéře snímku režiséra Zdeňka Trošky – a s přestavbou byl amen. 

Jak vidno, i v komedii můžeme nalézt moudré poučení a varování pro současné české politické elity.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.