Reklama:

Česko má objednané vakcíny pro děti od 5 let. Před plošným očkováním nejmenších Čechů část expertů varuje

Očkování dětí - ilustrační foto
Očkování dětí – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 11. 2021

Vláda objednala vakcíny proti koronaviru pro děti starší pěti let. Očkování nejmenších bude zahájeno, až vakcíny schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Někteří odborníci před plošným očkováním dětí varují. "Děti nejsou ohroženou skupinou, ani nejsou významnými přenašeči nebo rezervoárem koronaviru. Současné vakcíny, i když nad očekávání účinné a bezpečné, přece jen nemají dlouhodobá mnohaletá data jako ostatní dětské vakcíny," sdělil pro ŽivotvČesku.cz biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Zdeněk Hostomský (68).

Reklama:

Od 1. července se k očkování v České republice mohou hlásit děti starší 12 let, potřebují ale souhlas zákonného zástupce. Vláda chce umožnit vakcinaci i dětem od pěti let. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsou vakcíny pro děti již objednané, čeká se, až je schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Podle některých virologů a epidemiologů je očkování dětí bezpečné a nutné k tomu, aby se celkově ve společnosti začala snižovat virová nálož. Další odborníci ale před očkováním varují.

Reklama:

Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Zdeněk Hostomský upozorňuje, že nejsou k dispozici data, jak vakcíny budou působit v průběhu následujících let.

"Přestože jsem velkým příznivcem očkování, v případě malých dětí si myslím, že není kam spěchat, a to z několika důvodů. Mohlo by odvrátit pozornost od doočkování těch dvaceti procent seniorů, kteří ještě očkováni nebyli a kteří jsou v největším ohrožení. I kdybychom povinně naočkovali všechny děti, celkové číslo proočkovanosti tím opticky stoupne, ale na počtu hospitalizovaných se to moc neprojeví. Děti nejsou ohroženou skupinou, ani nejsou významnými přenašeči nebo rezervoárem koronaviru. Dalším důvodem je, že současné vakcíny, i když nad očekávání účinné a bezpečné, přece jen nemají dlouhodobá mnohaletá data jako ostatní dětské vakcíny. A taky nesmíme zapomenout, že se intenzivně pracuje na další generaci vakcín, které budou dlouhodobější a budou poskytovat i slizniční imunitu. Na druhé straně u starších dětí a adolescentů je účinnost současných vakcín velmi dobrá, klidně by se mohli dát očkovat, ale nechal bych to na rozhodnutí rodičů," uvedl biochemik pro ŽivotvČesku.cz.

Viroložka Ruth Tachezy, která je členkou Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), je přesvědčená, že vakcíny, kterou projdou schvalovacím procesem, jsou bezpečné. Podle vědkyně je důležité očkovat malé děti, aby se snížilo riziko přenosů v rodině.

"Očkujme děti, pokud jsou dostupné vakcíny schválené pro tuto věkovou kategorii regulatorními orgány. Očkování zabrání méně četným, ale závažným průběhům infekce u dětí a pozdním následkům. Sníží riziko infekce v rámci rodiny, ale i šíření viru v populaci a tím omezí i riziko vzniku nových, nebezpečnějších variant viru. V neposlední řadě očkování zjednoduší život dětem i rodinám," vysvětlila viroložka pro ŽivotvČesku.cz. Zároveň je přesvědčená, že při vysoké proočkovanosti udělá česká populace »tečku« za epidemií.

Imunolog Jiří Šinkora říká, že očkovat malé děti je »zvěrstvo« . Podle jeho názoru u malých dětí po podání vakcíny dojde k zablokování tvorby přirozené imunity.

"Vakcíny jsou výborný a jediný záchranný prostředek pro lidi nad 65 let. Ti už nemají tu T buněčnou imunitu. Kdo se neočkuje nad 65 let, tak hraje ruskou ruletu, protože nemá rozum, pro lidi nad 65 je to jediná cesta. Ale do dětí to nepíchejme. Riziko je tady dlouhodobější z hlediska nastavení imunity proti koronaviru, protože když naočkujete dítě, které se s viry dosud nesetkalo, to znamená, že mu vytvoříte protilátky v tom naivním imunitním systému, tím mu zabráníte vytvořit si dobrou thymuní imunitu (thymus je latinsky brzlík, pozn. red.). Očkovaným dětem v podstatě zablokujete tvorbu T imunity, kterou se dítě běžně proti virům brání. Tím pádem se může stát, že v momentě, kdy se objeví nějaká nebezpečnější varianta koronaviru, která bude rychleji způsobovat zánět, tak takové dítě bude proti takové mutantě méně chráněno než dítě, které se s virem setkalo v přirozeném prostředí. Dětem by mělo být umožněno se s virem setkat a vypořádat se s ním přirozenou cestou," sdělil svůj názor pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora.

Podle ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka by se rodiče měli před vakcinací dětí poradit nejprve s dětským lékařem. Podle Ludvíka by pak lékaři posuzovali přínosy a rizika podle individuálního vyšetření každého dítěte. "Každý normální rodič se půjde poradit s pediatrem. To je normální a já bych to i doporučil. Po poradě s pediatrem klidně očkování," uvedl Miloslav Ludvík v pořadu Partie.

Podobný názor má bývalý chirurg a odborník na klinické studie Šimon Reich. Plošné očkování dětí podle něj znamená generalizaci, on volá po individuálním přístupu. Očkování by měl s rodiči podle Reicha probírat dětský lékař.

"Umím si dobře představit, že některé konkrétní dítě může z vakcinace významně profitovat. To se však bavíme o vážně nemocných nebo jinak ohrožených dětech. A něco takového by měl velmi důkladně probrat s rodiči pediatr či jiný lékař, který daného pacienta zná nejlépe. Pokud se budeme bavit o zdravých dětech, tak se benefit vakcinace současnými vakcínami proti covid-19 za současné situace zdá být minimálním. To si nemyslím jenom já a necucám si to z prstu. To jasně dokládají data a vědecké důkazy, přičemž názor na ně přebírám od významných kapacit z mnoha zemí světa. Toho času stále nevíme, zda vakcinace zabrání vzniku vzácného syndromu PIMS. K tomu si musíme připočíst fakt, že vakcína, která je založená na relativně nové technologii, je na trhu příliš krátce na to, abychom mohli vyloučit jakékoliv vážné nežádoucí účinky, které se objeví až s odstupem delšího časového intervalu. Nebylo by to ani poprvé a ani naposledy, kdy by se stáhlo léčivo z trhu mnoho let poté, co na něj bylo uvedeno. Pokud by se vědecké poznání zásadním způsobem změnilo nebo by se zásadním způsobem změnily některé okolnosti, tak bych svůj názor změnil. Zatím však trvám na tom, že plošná vakcinace zdravých dětí vakcínami v jejich současné podobě postrádá smysl. A opírat o (ne)naočkování proti covid-19 segregaci a diskriminaci i našich dětí považuji za neomluvitelný a neobhajitelný zločin proti lidskosti," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Šimon Reich.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: