Česko ode dneška předsedá EU. Politolog se vyjádřil k prioritám, které představil premiér Petr Fiala

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 7. 2022

Po 13 letech se na půl roku vrátilo předsednictví Evropské unie zase do České republiky. A to v době, kdy nejen Evropa čelí mnoha zásadním problémům, které jsou spojené především s invazí Ruska na Ukrajinu. Vládní priority zhodnotil politolog Josef Mlejnek a řekl, že aktuální předsednické období by mělo být úspěšnější a důstojnější než v roce 2009. "Tentokrát snad nehrozí pád vlády," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Česká republika se na předsednictví, které přebrala po Francii, pečlivě připravovala. V průběhu následujících šesti měsíců v rámci něj proběhne na tři stovky politických akcí, a to včetně hlavního summitu na Pražském hradě.

Předsednictví bude oficiálně započato dnešním společným zasedáním vlády a Evropské komise v Litomyšli. Premiér Petr Fiala (57) už ve středu představil pět priorit, kterým se chce věnovat.

Patří mezi ně zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posílení obranných kapacit a kybernetická bezpečnost, odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

"Spolu s našimi evropskými partnery budeme během šesti měsíců v čele Evropské unie usilovat o to, abychom byli společně silnější a abychom tuto naši sílu dokázali využít ve prospěch těch, kteří ji potřebují," řekl na tiskové konferenci šéf vlády.

K plánům ministerského předsedy se vyjádřil politolog Josef Mlejnek. "Vláda se soustředila na aktuální problémy, což je hlavně válka a její dopady. Řešit se určitě bude i problematika spalovacích motorů nebo klimatický balíček, ale ten je teď v rozporu s původním zněním. Kvůli válce budou prodlužovat provoz uhelné elektrárny, takže se toto téma na čas přibrzdí," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník z katedry politologie UK.

Předchozí předsednictví v roce 2009 bylo hořce poznamenáno pádem tehdejší vlády Mirka Topolánka (66). To podle politologa ale nyní nehrozí. "Myslím, že Česko zvládne předsednictví důstojně a úspěšně. I opozice, konkrétně ANO, se vyjádřila, že teď nebude vyvolávat hlasování o nedůvěře vládě. Jelikož má koalice většinu, k pádu by stejně nedošlo. Uvidíme ale, co bude na podzim. Každopádně přebíráme předsednictví ve složité době a musíme čelit zásadním problémům," popsal svůj názor pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.