Česko pravděpodobně vstupuje do recese. Omezte zbytečné výdaje a zvyšujte svou kvalifikaci, radí ekonom Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2022

Česko vstupuje do recese, jak ukázaly údaje Českého statistického úřadu. Co přesně to pro občany znamená a na co si dát pozor, popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda (42). "Nejzásadnější je, že lidem v takovou chvíli více hrozí nezaměstnanost," uvedl.

Propouštění podle odborníka v oblasti financí hrozí zvlášť v určitých odvětvích. "Týká se to těžkého průmyslu nebo třeba pekáren. Zkrátka všude tam, kde je vysoká marže," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda.

Připravit se na hrozbu ztráty zaměstnání není úplně jednoduché. "Zda člověk bude propuštěn, pochopitelně neovlivní. Doporučil bych tedy rozhodně omezit zbytečné výdaje, jako jsou třeba dovolené u moře, a dále rozšiřování kvalifikace," popsal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda, jak zmírnit dopady rizika.

Bohužel se může stát, že člověk, který zaměstnání ztratí, bude muset vykonávat méně naplňující práci s horším finančním ohodnocením. Podle Lukáše Kovandy však není třeba se bát, že by bylo nutné zůstat nezaměstnaným - v Česku jsou nyní podle ekonoma stovky tisíc volných pracovních míst. Je však třeba počítat s tím, že se jedná mnohdy o pozice méně atraktivní, jako je například manuální práce.

Dalším rizikem recese je možná polarizace společnosti. "Mezi lidmi, kteří si dokáží zaměstnání udržet, a těmi, kdo o práci přijdou a budou se mít hůř, vzniká propast, která může vést nejen k dalšímu štěpení, ale také k tomu, že zoufalí lidé se budou například uchylovat k extrémním politickým východiskům," vztyčil varovný prst Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz. 

Podle úterních dat Českého statistického úřadu pokleslo ve třetím čtvrtletí HDP o 0,4 procenta. Způsobeno je to převážně nižší spotřebou domácností. Ta sice čistě číselně roste spolu s tím, jak postupuje zdražování a stoupají náklady, zároveň ale občané stále více šetří.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.