Česko přivítá první sněhové vločky, které ale nevydrží. Je tu první záchvěv zimy, říká meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2020

Zima pomalu klepe na dveře a po čtvrtečním přechodu studené fronty do Česka pronikne na naše území původem arktický vzduch. Ochlazení bude znát. Skončí tak nadprůměrné teploty, které odpovídají polovině října a dokonce se už dočkáme v nížinách prvních sněhových vloček. "Ty ale roztají," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Ochlazení přinese nejen pátek, ale i víkend. Sněhová pokrývka se bude vyskytovat na horách a mírně i v nižších polohách.

"Aktuálně je nad námi studená fronta, která vychází z tlakové níže, což je exhurikán Eta. A po jejím přechodu na naše území pronikne původem arktický vzduch, který přinese velmi výrazné ochlazení, což pocítíme nejen ve dvou metrech nad zemí," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že citelné ochlazení bude už v pátek.

"Během něj v odpoledních maximech naměříme 2 až 6 stupňů Celsia a s výjimkou nížin se budou objevovat sněhové vločky v nadmořské výšce 300 metrů. Občasné sněhové přeháňky očekáváme v odpoledních hodinách, a to v okrajových částech měst. Sníh ale bude roztávat," předpověděla meteoroložka s tím, že víkend bude pokračovat ve studeném trendu.

"O víkendu nás čeká v ranních minimech nula až mínus 4, takže bude mrznout. A na horách až mínus 10 stupňů. Což je svým způsobem první záchvěv zimy," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že zimní charakter počasí bude pokračovat nejméně do konce listopadu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.