Reklama:

Česko se pohybuje na hranici recese a stagnace, problémem je "blbá nálada a čarování s čísly" v ekonomice, určil odborník diagnózu země

Zbyněk Stanjura a Danuše Nerudová
Zbyněk Stanjura a Danuše Nerudová
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 2. 11. 2023

Peníze. Hlavní téma soubojů na politické scéně a důvod k obavám domácností i firem. Česko sužuje zvyšování cen a nízký ekonomický výkon. Naposledy vyděsila spotřebitele vidina zdražení energií o desítky procent v příštím roce. Ekonom Martin Zeman z Vysoké školy ekonomické v Praze pro ŽivotvČesku.cz upozornil, že republika se potácí mezi stagnací a recesí a lidé mají obavy z budoucnosti, což hospodářství dál v důsledku podráží nohy.

Reklama:

Česko začíná připomínat zemi chaosu. Nejprve přišla bombastická zpráva. Energetický regulační úřad přišel s návrhem, aby se v příštím roce zvedla regulovaná složka elektřiny pro domácnost o 71 procent. Střih. Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci oznamuje, že ceny energií rozhodně neporostou o desítky procent. Jaká bude realita, to se zřejmě dozvíme až v roce 2024.

Podle ekonoma Martina Zemana působí negativně na ekonomický vývoj nedůvěra lidí a firem, kdy právě panuje nejistota o vývoji v budoucnosti. "Problémem je pověstná blbá nálada nejen u spotřebitelů, ale i v podnikatelském sektoru. Domácnosti, které jsou stále nejisté ohledné své budoucnosti, hromadí úspory a pokles v maloobchodních tržbách trvá již 16 měsíců v řadě. Navíc vidíme, že zůstává problémem silný propad reálných mezd," uvedl ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Hospodářská kondice Česka přitom zaostává za ostatními členskými zeměmi Evropské unie. Vládě Petra Fialy nelze upřít snahu situaci řešit, výsledky jsou ale zatím nevalné. "Všimněme si, že vývoj české ekonomiky je i v komparaci s ostatními zeměmi EU v postcovidovém období podprůměrný. Pohybujeme se na hranici recese a stagnace a nastartovat českou ekonomiku se kabinetu Petra Fialy vůbec nedaří," poznamenal Martin Zeman z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Nejasnosti už panují i u zákona roku, za který je označován státní rozpočet. Z odborného hlediska vidí Martin Zeman jako nebezpečné snahy vyvádět schodek státního rozpočtu do mimorozpočtových fondů. "Za překročení Rubikonu v oblasti výpovědní hodnoty fiskální politiky jednoznačně pokládám přesun schodku státního rozpočtu do mimorozpočtových fondů, v aktuálním roce to je 24 miliard korun, což je jenom o 4 mld. méně, než byl celkový schodek státního rozpočtu v posledním roku před pandemií," sdělil ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Problém s »čarováním s čísly« se podle Martina Zemana může v budoucnosti České republice vymstít ve snížení důvěryhodnosti. "Toto optické snižování schodku a vylepšování čísel může do budoucna snížit kredibilitu českého rozpočtovacího procesu," dodal pro ŽivotvČesku.cz expert z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: