Česko šetří, konsoliduje, škrtá, ale zmrazení platů politiků se stále nekoná. Socialistické bafuňářství vlády, říká Karel Havlíček

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 18. 9. 2023

Komentář: Šetří celá země, konsoliduje se, škrtá se. Co platí pro řadové občany, netýká se politiků. Zmrazení jejich platů se prostě nekoná. Kde se ovšem bude »mrazit«, to jsou statisíce státních zaměstnanců. Policisté, hasiči, vojáci i úředníci, těm všem plánuje vláda Petra Fialy vystavit stopku. Šéf stínové vlády ANO Karel Havlíček si proto na adresu pětikoaličního kabinetu nebere věru servítky. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že Fialova sestava se oddává socialistickému bafuňářství.

Nejprve dvě zprávy. Zmrazení platů ústavních činitelů, které by bylo v čase ekonomických potíží státu velkým gestem, je odpískáno. Místo toho v rámci úspor budou odměny politiků, ale i soudců a státních zástupců růst podstatně pomaleji. Základní hrubý výdělek poslance vzroste podle České televize z dnešních 102 400 korun jen o stovku. Bez zpomalení by to bylo o sedm a půl tisíce.

Ani se stovkou nemohou počítat státní zaměstnanci, tedy kromě učitelů. Jak informovala Česká televize, například hasiči se stejně jako statisíce dalších státních zaměstnanců musí smířit s tím, že příští rok zůstanou jejich platy zmrazené. Škrty v platech ovlivní i nábory nových lidí. "Předpokládali jsme, že po další tři roky budeme nabírat 300 nových hasičů do výjezdu, což je v této chvíli také zmrazeno," uvedl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček.

Podle stínového premiéra vlády ANO Karla Havlíčka by sice zmrazení platů politiků nebylo v rámci konsolidačního balíčku významnou částkou, ale šlo by o výrazný symbol pro veřejnost, po které je žádáno utahování opasků. "Je to o tom, že pokud chci něčeho docílit, tak se především tak mám chovat sám. Nemůžu kázat vodu a pít víno. Je to prostě o symbolech," řekl Havlíček pro ŽivotvČesku.cz.

Domnívá se přitom, že pokud by vláda Petra Fialy sáhla k zmrazení platů ústavních činitelů, mohla by získat lidi na svou stranu. "Takto věří vládě jen příbuzní ministrů," poznamenal pro ŽivotvČesku.cz Havlíček, který považuje přístup kabinetu za elitářství. Poukázal také na nárůst počtu ministerstev.

"Nikdo nepochopí to, že když po něm někdo chce, aby se uskromnil, že se přidají tři ministerské posty. Ministr pro nic Dvořák, paní Langšádlová a ministr pro legislativu, to jsou vysloveně trafiky, aby se dalo za vděk pětikoalici," nešetřil Havlíček Fialovu vládu pro ŽivotvČesku.cz.

Podle stínového premiéra připomíná chování vlády dobu před listopadem 1989. "Chovají se bafuňářsky, jsou prostě v socialistickém bafuňářství," ostře kriticky se vyjádřil Havlíček pro ŽivotvČesku.cz. A dodal, že pokud by v současné hospodářské situaci České republiky bylo u kormidla moci jeho domovské hnutí ANO, neváhalo by na platy ústavních činitelů sáhnout. "Udělali bychom to, co jsme už navrhovali, kdy jsme chtěli tyto platy definitivně zmrazit," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz Havlíček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.