Česko sežehne 37 °C. Tropické teploty nevydrží jen jeden den. Kdy se ochladí, upřesnil meteorolog z ČHMÚ

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 7. 2021

Čtyři moravské kraje se ve středu odpoledne dočkají teplot převyšujících 31 stupňů Celsia. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu vydali výstrahu před požáry, a to až do pátku. Ve čtvrtek pak ve východní části republiky vystřelí teploty na hranici 37 stupňů Celsia. "Kde to přesně bude, není jisté," řekl pro ŽivotvČesku.cz meteorolog Martin Tomáš z ČHMÚ s tím, že k ochlazení dojde až v sobotu.

Českem bude ve středu procházet frontální rozhraní. Republika se tak rozdělí na dvě části, kdy na jedné bude převažovat teplý vzduch z východní Evropy a na druhé chladnější vzduch ze západu kontinentu.  Ve čtvrtek tak meteorologové předpovídají na jihovýchodě země až 37 stupňů Celsia.

"Pravděpodobně půjde o jihovýchod našeho území. Kde to přesně bude, není jisté. Nedá se říct, čím je to způsobeno, protože rozhraní je rozhraní. Tak to bývá. Teoreticky to je studená rozvolněná fronta, ale tím, že to nebude mít postup, tak je to spíše rozhraní, že se to nad námi bude udržovat. Máme východní Evropu přehřátou, kdežto ze západní postupují fronty z oceánů, kde je to chladnější. Jde o typický letní rys," popsal pro ŽivotvČesku.cz meteorolog Martin Tomáš.

Výstrahu před vysokými teplotami zatím ČHMÚ vydal pro Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj, varování platí od 12:00 do 20:00.

"I v pátek rozdíly budou. Čekáme na západě od 20 stupňů Celsia po 32 stupňů na východě. Ochladí se všude, ale jak se pomaličku k východu bude rozhraní posouvat, tak se to bude chladit, ale pořád nad námi bude rozdíl. Změnit by se počasí mělo až v sobotu, kdy by mělo být na celém území mezi 23 až 27 stupni Celsia, což jsou normální teploty na toto období," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník na počasí z Českého hydrometeorologického ústavu s tím, že frontální rozhraní budou doprovázet silné bouřky s přívalovými srážkami, místy se mohou vyskytnout i kroupy, očekávat lidé mají i silné nárazy větru, což je běžný průvodní meteorologický jev.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.