Česko si připomíná 1. máj, konají se shromáždění politických stran i majálesy

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 5. 2024

Lidé v Česku si dnes připomínají 1. máj - Svátek práce. V Praze i dalších městech se uskuteční shromáždění politických stran, po celé zemi se organizují majálesy, stavění máje, prvomájové průvody i akce, které první květnový den spojují spíše s oslavami lásky.

V Praze na Střeleckém ostrově se tradičně sejdou komunisté i Sociální demokraté, prvomájové setkání tam pořádá i Česká suverenita sociální demokracie (ČSSD) a strana Levice. Sraz tam mají také anarchisté, kteří se pak kolem 15:00 vydají v průvodu centrem Prahy na ostrov Štvanice. Pražská ODS pořádá prvomájové setkání v parku Kampa a na Petříně se setkají příznivci strany Svobodných na akci s názvem Pravá láska k Česku i Evropě.

Prahou dnes projde také studentský majáles, kolem 10:30 vyrazí z Kampy přes Novou scénu Národního divadla, Karlovo a Staroměstské náměstí a kolem 13:00 dorazí do Kampusu Hybernská, kde budou oslavy majálesu a slavnostní vyhlášení jeho krále či královny.

Prvomájový průvod projde například i Zlínem a slavit se bude také ve vile Tomáše Bati. Letos uplyne 100 let od okamžiku, kdy přišel Tomáš Baťa s nápadem, že si firma Baťa uspořádá vlastní prvomájovou oslavu, která následně každoročně přilákala do Zlína tisíce návštěvníků. Lampionový průvod či májový jarmark budou součástí oslav v Českém Krumlově, v Litvínově se koná Valdštejnská slavnost. Zámek Čechy pod Kosířem na Prostějovsku má na programu stezku (nejen) pro zamilované.

Svátek práce je mezinárodní dělnický svátek, který se první květnový den slaví od roku 1890. Na návrh francouzských socialistů ho v roce 1889 zavedla II. internacionála na připomínku vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.