Česko, Slovensko a Rakousko by mohly otevřít společné hranice. Bratislava má zásadní podmínku

Otevření hranic
Otevření hranic
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2020

Češi, Slováci a Rakušané by se mohli vzájemně navštěvovat dříve než ostatní občané Evropské unie. Ministři zahraničí těchto tří zemí jednají o rychlejším uvolnění přísného režimu na hranicích, který byl zaveden kvůli koronavirové pandemii.

Slovenským Hospodářským novinám o jednání s Českem a Rakouskem řekl náměstek slovenského ministra zahraničí Martin Klus. Podle něj by mohla trojice středoevropských států vytvořit "takový mini Schengen".

Česko, Slovensko i Rakousko patří k zemím, které zvládají boj s pandemií nejlépe nejenom v evropském, ale i celosvětovém měřítku.

Zásadní slovenská podmínka

A právě pokračováním příznivého vývoje epidemiologické situace podmiňuje Klus dřívější otevření společných hranic. Jestliže se koronavirus v žádné ze zemí nezačne rychleji šířit, hranice by se mohly otevřít už začátkem léta.

Slovensko jako jediné v Evropě zavedlo systém státní karantény. Všichni slovenští občané musejí po návratu na území Slovenska do karantény ve státním zařízení. Odtamtud je nepustí, dokud testy neprokáží negativitu na covid-19.

Slovenští představitelé navzdory kritice systém obhajují. Odvolávají se přitom na čísla, u našich východních sousedů se dosud nakazilo 1457 lidí a 26 jich zemřelo. Jde o jedny z nejnižších čísel na světě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.