Česko svírají kruté mrazy. Teploty budou stále klesat. Pozor na extrémně studená rána, varuje meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Mrazy udeřily na Česko a počasí ukazuje pravý charakter nejchladnějšího ročního období. Víkendové dny mají být dokonce nejmrazivějšími v rámci letošní zimy. Teploty klesají hluboko pod nulu a sníh komplikuje především dopravní situaci na silnicích. Podle meteoroložky ale nadcházející třetí únorový týden bude vypadat obdobně. "Je třeba počítat s tím, že hlavně rána budou extrémně studená," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude arktický vzduch, který ovlivňoval počasí posledních dnů, od severu ve vyšších vrstvách atmosféry postupně slábnout, ale nic to nemění na skutečnosti, že mrazivé teploty zatím nepoleví.

"Mrazy nám vydrží – na většině území Česka i nadále celodenní. V pondělí a úterý se dostaneme do inverzního charakteru počasí. Jestliže bude celonoční vyjasnění, tak teploty budou pořád klesat až k -20 °C. Pokud bude nízká oblačnost, teploty se pak budou pohybovat nejčastěji kolem -12 °C. Proto bude hodně záležet právě na té oblačnosti," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Po víkendu se počasí také zásadně nezmění, pouze může napadnout nový sníh, nicméně výrazná sněhová nadílka nás nečeká. "V úterý večer a ve středu očekáváme okluzi, mohlo by sněžit. Ale pak se v druhé polovině týdne vrátíme do inverzního charakteru počasí. Modely ukazují, že rána budou extrémně studená. V odpoledních maximech naměříme teploty nejčastěji mezi -6 až -1 °C. Ve středu v jihozápadní části republiky, to znamená na Plzeňsku, vyžene okluze teploty na 1, možná 2 °C. Mělo by to být ale pouze přechodné," informovala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka o výhledu na počasí pro nadcházející pracovní týden.

Česko zasáhla pořádná zima. Sněhová kalamita, ledovka a mrazivé teploty komplikují předevš...

"Počasí bude nadále zimní. Pořád musíme dávat pozor na zmrazky a také na mrznoucí mlhy, které se budou vytvářet po ránu. Ve středu na té okluzi, byť je to ještě daleko, se mohou na jihozápadě vyskytnout i mrznoucí srážky. V tom případě se bude upřesňovat, jak bude hrozit ledovka," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.