Česko zasáhlo ochlazení, hrozí povodně i bouřky s krupobitím. Meteoroložka řekla, na co si dávat pozor

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 5. 2021

Tropické počasí, které nad Českem převládalo ještě v úterý odpoledne, ve středu vystřídal déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před povodněmi, vysoký stupeň nebezpečí platí pro časti Plzeňského a Jihočeského kraje. I na jiných místech Česka ale bude potřeba mít se na pozoru. "Na severu a severovýchodě území Česka očekáváme i silné bouřky," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a upřesnila, jaké meteorologické jevy hrozí.

Od středečního poledne bude až do odvolání vyhlášena povodňová pohotovost pro části Jihočeského a Plzeňského kraje, povodně ale nejsou jediným jevem, který zvlněná studená fronta přináší. Po letních dnech zasáhlo Česko prudké ochlazení a déšť panuje na celém území. Meteoroložka upřesnila, kde a před jakými jevy je potřeba mít se na pozoru.

"V západní části republiky pozor na ochlazení, teploty budou nejčastěji do 11 stupňů Celsia a je třeba se pořádně obléct. Deštník a pláštěnku rozhodně všude s sebou, v jihozápadní části republiky budou i vydatné srážky a v reakci na ně se budou zvedat hladiny řek. Přestat pršet by tam mělo až během čtvrtečního odpoledne," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Během středečního odpoledna a večera meteorologové očekávají i výskyt bouřek, které mohou přinést krupobití. Výletů do přírody, obzvláště pak do lesů nebo k vodním plochám, je tak lepší se dnes vyvarovat.

"Na severu a severovýchodě území Česka očekáváme i silné bouřky, tam si dávejte největší pozor. Rozhodně se nevydávejte do horských oblastí, pod stromy, neschovávejte se u jeskyň nebo u vodních ploch. V bouřkách hrozí i krupobití," doplnila pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.