Česko zažívá hokejové šílenství. Vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa Jiří Dopita očekává, že bitvu se Švýcary rozhodnou maličkosti

Jiří Dopita
Jiří Dopita
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2024

Rozhovor: Česko po dlouhém čekání opět žije naplno hokejem. V neděli, konkrétně po 14 letech, čeká svěřence Radima Rulíka finále mistrovství světa. Je to sen, pohádka, radost. Televizní stanice »rychlostí světla« upravují vysílací plány, obchody zavírají dříve, hospody se plní - to vše kvůli večernímu boji o zlatou medaili. Pamětníci teď ovšem zpozorní. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého hokejového útočníka a trenéra, olympijského vítěze z Nagana a trojnásobného mistra světa Jiřího Dopitu, který v rámci souboje se Švýcary ve vyprodané O2 areně poskytl rozhovor. Uvedl, že očekává, že se na ledě odehraje vyrovnaná hokejová bitva.

Pane Dopito, vy moc dobře víte, jak chutná úspěch. Vaše jméno se do historie českého hokeje zapsalo tučným písmem. Vaším pohledem, jak složitá cesta českou reprezentaci večer v boji s houževnatými Švýcary čeká?

Je potřeba říct, že Švýcaři porazili Kanadu. Myslím si, že první polovinu utkání byli určitě lepším týmem, rychlejším a obětavějším. Takže rozhodně jde o kvalitního soupeře.

Pokud bychom poměřili kvality českého a švýcarského celku, spatřujete v něčem zásadní rozdíl, pokud tam vůbec je?

Moc velký rozdíl tam nevidím. Švýcaři mají kvalitního gólmana, to my také. Technicky jsou na tom oba týmy podobně. Narazí proti sobě tedy dost vyrovnané celky a v tomto případě jsem přesvědčený, že budou rozhodovat maličkosti. Čekám velmi vyrovnaný zápas.

Souhlasím s vámi. Možná mě napadá, zda je klíčové, kdo první skóruje?

Troufnu si říct, že jeden gól úplně nerozhoduje. Na druhou stranu při kvalitě gólmanů, kterou vidíme, tak určitou výhodou to může být. Ale nejsem přesvědčen, že by to bylo naprosto klíčové.

Kdo z našich hráčů má vaše největší sympatie? Vím, že to je těžké, všichni jsou skvělí. Ale určitě máte svého favorita.

(Zamýšlí se) Martin Nečas je podle mě velmi kvalitní hráč.

A na začátku jsme se bavili o kvalitě gólmanů. Jak na vás působí Lukáš Dostál, který v brance neskutečně »čaruje«?

Chytá výborně. Bez kvalitního gólmana nelze udělat dobrý výsledek, je to základ úspěchu. A to se potvrzuje.

Poslední dotaz musí patřit vašemu tipu na výsledek...

Tipovat nebudu. Věřím, že to kluci zvládnou a získají zlato.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.