Česko ze zabarvuje do červené. Hygienička Jarmila Rážová odhalila, ve kterých místech nejvíce nákaza řádí

Hlavní hygienička Jarmila Rážová
Hlavní hygienička Jarmila Rážová
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2020

Infekční nákaza se šíří celým Českem. Postupně se na takzvaném semaforu zabarvuje do červené celá země. Nemoc nekontrolovatelně proniká populací, zasahuje zejména rizikovou skupinu, tou jsou lidé ve věku 65+. Hlavní hygienička Jarmila Rážová v pátek uvedla, že nejvíce nemoc postihuje zařízeních poskytujících sociální služby.

Rážová zveřejnila, kde se nebezpečná infekce šíří nejvíce. Prvním místo jednoznačně patří již zmíněným sociálním službám. Do této kategorie se řadí domovy pro seniory, domovy pro osoby s postižením a také azylové domy. Druhá pozice patří zdravotnickým lůžkovým zařízením, mezi které se řadí třeba lázně v režimu zdravotnických zařízení.

Následují školy a školky. Za pedagogickým sektorem jsou hromadné akce, sportovní kluby a divadelní a hudební soubory. Rážová zmínila i věznice a sociálně vyloučené kontakty.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je nákaza nejvíce mezi staršími ročníky. V září šlo o 10,1 procent pozitivně testovaných osob starších 65 let, v období od 1. října do 14. října jde o nárůst na 13,9 procent. U osob nad 75 let jde o podíl zvýšení z 4,3 procent na 6,4 procent.

Celkem bylo za posledních čtrnáct dnů nakaženo 9 565 lidí starších 65 let, z toho 4 399 bylo dokonce více než 75 let. "Tito Covid pozitivní pacienti mají významně větší pravděpodobnost potřeby hospitalizační péče," upřesnil Ladislav Dušek.

Pokud jde o takzvaný semafor, aktuálně je devět krajů Česka po páteční aktualizaci v nejhorším třetím stupni rizika nákazy covidem-19. Tedy červené barvě. Před týdnem mělo červenou barvu pět krajů. Ve druhém oranžovém stupni jsou aktuálně Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Olomoucký kraj a Vysočina. V zeleném stupni bez komunitního přenosu nákazy není momentálně zařazen žádný z krajů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.