Českou republiku sežehnou teploty šplhající téměř ke 30 °C. Vedra pak ukončí studená fronta, říká meteoroložka a označila, od kterého dne

Profimedia
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 10. 5. 2022

Do Česka aktuálně proudí teplý vzduch od jihozápadu. "Úterní nejvyšší odpolední teploty se zastaví mezi 21 až 25 °C, máme tak před sebou letní den. Teploty v Praze budou srovnatelné s teplotami v Athénách. Noční teploty na Šumavě ještě klesaly pod bod mrazu – Rokytská slať -3 °C, Horská Kvilda -2,5 °C," přiblížila v souvislosti s počasím pro druhý den týdne konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Ještě vyšší teploty budou panovat v České republice ve středu – to bude teplota kulminovat mezi 25 až 29 °C. "Velmi teplé jihozápadní proudění ukončí studená fronta, která počasí u nás začne ovlivňovat ve čtvrtek. Před ní ještě budou teploty kulminovat na 22 až 26 °C, na jihovýchodě až na 28 °C," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

S sebou opalovací krém a láhev s vodou

"Podceňovat bychom neměli sílu slunečních paprsků. UV index je na středních až vysokých hodnotách. S nárůstem teplot vzduchu bychom také měli zvýšit denní dávky tekutin. Denně bychom měli přijmout 30 až 45 mililitrů vody na kilogram hmotnosti, z toho 20 procent vody získáme z jídla, zejména z ovoce a zeleniny. Ideální je voda nebo neslazené čaje, v létě, pokud se více potíme, jsou ideální minerálky. Potem se vylučuje sodík," poskytla doporučení konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že rozhodně není vhodné konzumovat při tropických teplotách alkohol.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) je v ruské propagandě vykreslován jako zrádce svého národa. Po sociálních sítích a řetězových mailech kolují fotky, jak hajluje, objevilo se i deep fake video, kde muž s počítačově velmi věrně vytvořeným obličejem prezidenta vyzývá ukrajinské vojáky ke složení zbraní. Jeden z hoaxů pak tvrdí, že je Zelenskyj dolarový miliardář. Proč teď nikdo neřeší ani ty skutečně problematické části Zelenského majetku, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník na politický marketing Karel Komínek.

Čtvrteční ráno bylo v Česku tím nejchladnějším z celého týdne. "V 5 hodin ráno bylo v Ostr...

"V létě působí alkohol rychleji a odvádí tekutiny z těla. Při vysokých teplotách vynechte i sladké nápoje, zpomalují pohyb tekutiny ze žaludku do tenkého střeva. Teplota nápojů by se ani v létě neměla pohybovat pod 10 °C (při nižší teplotě hrozí angína)," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu