Nacista, zrádce a dolarový miliardář. Propaganda očerňuje Volodymyra Zelenského. Skutečná výše jeho majetku ale leckoho překvapí

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 10. 5. 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) je v ruské propagandě vykreslován jako zrádce svého národa. Po sociálních sítích a řetězových mailech kolují fotky, jak hajluje, objevilo se i deep fake video, kde muž s počítačově velmi věrně vytvořeným obličejem prezidenta vyzývá ukrajinské vojáky ke složení zbraní. Jeden z hoaxů pak tvrdí, že je Zelenskyj dolarový miliardář. Proč teď nikdo neřeší ani ty skutečně problematické části Zelenského majetku, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník na politický marketing Karel Komínek.

Informace o tom, že jeden z nejsledovanějších mužů posledních týdnů a měsíců je »podezřele« bohatý, samozřejmě láká k přečtení a zavání senzací. Autor ve zprávě, která koluje mimo jiné na sociální síti Twitter, uvádí, že jeho majetek dosahuje 1,4 miliardy dolarů, což je víc než »vlastní Will Smith, Chris Rock a Dave Chappelle dohromady«. Odkaz na slavné americké herce je přitom paradoxně klíčem k odhalení velké části skutečného majetku Volodymyra Zelenského.

Je pravdou, že jeho majetek není malý, miliardových výšin ale rozhodně nedosahuje. Podle zjištění ukrajinské a americké redakce časopisu Forbes představuje Zelenského jmění necelých třicet milionů dolarů, přičemž hlavním aktivem je zhruba pětadvacetiprocentní podíl v humoristické skupině Kvartal 95. Ta je přitom vlastníkem práv na komediální seriál Sluha národa, v němž Volodymyr Zelenskyj hrál ukrajinského středoškolského učitele, který se stane prezidentem, což následně dokázal i v realitě.

Po zvolení převedl Zelenskyj podíl na své partnery, je nicméně pravděpodobné, že po odchodu z úřadu jej získá zpět. V jaké situaci v tu dobu bude Ukrajina, ale nikdo neví.

Krom toho má podle zjištění Forbesu vlastnit či spoluvlastnit pět bytů, pět parkovacích míst a komerční nemovitost v hodnotě čtyř milionů dolarů. Ještě v prosinci 2019 byl také majitelem italské vily ve Forte dei Marmi v hodnotě 4,6 milionu dolarů, kterou ale zřejmě v roce 2020 prodal, protože se přestala objevovat v jeho daňových přiznáních. Zbavil se také pozemku a pěti hotelových pokojů v Gruzii.

Co je naopak tak trochu zapomenuto, je spojení jména Volodymyr Zelenskyj s kauzou Pandora Papers, podle které mnoho bohatých a vlivných lidí po celém světě maskovalo přes sítě offshorových společností své skutečné majetky.

Odborník na politický marketing Karel Komínek pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, proč toto ještě na začátku roku horké téma teď nikdo neřeší. "V současné situaci si na kauzu Pandora Papers vzpomene málokdo. Za prvé lidská paměť je relativně krátká. Za druhé kauza Pandora Papers je extrémně komplikovaná z hlediska, jak to vysvětlit veřejnosti. Novináři to mohou nějakým způsobem předat, ale pro veřejnost je to abstraktní téma, které veřejnost špatně chápe. S tím souvisí důvod třetí. Naopak hrdinství ve válce je velmi konkrétní. Ukrajinský prezident má kolem sebe malý tým, ale ten umí výborně pracovat s obrazovým materiálem a podařilo se jim vytvořit úžasné PR. To by samozřejmě nešlo vytvořit, kdyby se Zelenskyj nechoval tak, jak se chová, tedy autenticky. Je nutné smeknout před tím týmem, protože se jim podařilo vytvořit symbol. Politika je dnes o symbolech," řekl pro ŽivotvČesku.cz expert na politický marketing s tím, že si neumí představit, že by v brzké době někdo »toxickou« kauzu v souvislosti s ukrajinským prezidentem zmiňoval.

Přitom na podzim se Zelenskyj dostal pod tlak opozice i veřejnosti, když se jeho jméno ocitlo mezi více než stovkou politiků, kteří se ve své zemi snažili vyhnout placení daní. Novináři z ukrajinské investigativní skupiny Slidstvo.info upozornili na úzké vazby mezi prezidentem a oligarchou Igorem Kolomojským, který čelil podezření z praní špinavých peněz.

Ruská propaganda zase připisuje Zelenskému vlastnictví až pěti luxusních jachet, tří letadel a desítek milionů dolarů v akciích společností jako Saudi Aramco, Meta a Tesla. Důkazy, že by něco takového skutečně vlastnil, ale chybí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.