V Česku bude jako v prádelně a tepleji než u moře. Jde o zátěžové období pro všechny, říká meteoroložka

Počasí - ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2021

Česko čekají v pátek a o víkendu super tropické teploty. Rtuť teploměru se vyšplhá až na 35 stupňů Celsia, pocitová teplota ale bude ještě o něco vyšší kvůli vysoké vlhkosti vzduchu, překoná dokonce i středomořské oblasti. "Takové počasí není vhodné pro kardiaky, astmatiky, těhotné ženy, malé děti či staré osoby. Jde o zátěžové období pro kohokoliv," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová. "V těchto dnech se může nemocným osobám zhoršit jejich základní onemocnění," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Velmi vysoké teploty v Česku přetrvají podle meteorologů nejméně do konce víkendu. Prudké záření slunečních paprsků jen místy mohou narušit přeháňky nebo bouřky. Půjde o období náročné nejen pro děti, starší a nemocné lidi, ale i pro zdravé osoby. Počasí navíc ovlivní další faktor, kvůli kterému bude pocitová teplota ještě o něco vyšší.

"Kromě toho, že budou super tropické teploty, se přidá i vysoká vlhkost vzduchu. Pocitová teplota bude na 40 stupních Celsia, jako v prádelně. O víkendu bude v Česku a Německu nejtepleji z celého evropského kontinentu, kam se na nás hrabe Středomoří," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Teploty neklesnou ani v noci. "Takové počasí není vhodné pro kardiaky, astmatiky, těhotné ženy, malé děti či staré osoby. Protože před sebou máme i tropické noci a teploty nebudou v nočních hodinách klesat pod 20 stupňů, bude to zátěžové období pro kohokoliv. Budeme daleko více unavení, méně koncentrovaní a nic se nám nebude chtít," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí.

Záchranáři mají plně obsazené posádky a počítají s vyšší četností výjezdů způsobených počasím. "Kvůli tomu, že začíná být velmi horké počasí, nenavyšujeme počty posádek, ale máme je plně obsazené. Nečekáme masivní nárůst výjezdů, ale častěji než jindy se můžeme setkat s výjezdy kolapsového charakteru spojené s horkým počasím. Ve čtvrtek to bylo zhruba 15 případů kolapsů zapříčiněných horkem," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Příbuzní fenomenální herečky Libuše Šafránkové zveřejnili parte, na kterém uvedli datum posledního rozloučení, zádušní mše a uložení na hřbitově. Pohřeb herecké legendy, která zemřela minulý týden ve věku 68 let, se uskuteční 25. června. "Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás," píše se na smutečním oznámení.

V následujících pracovních dnech zasáhne Českou republiku vlna veder, kdy teploty budou šp...

"V těchto dnech se může nemocným osobám zhoršit jejich základní onemocnění. Počet výjezdů bývá stejný, mírně nad horní hranicí každodenního průměru, zhruba 330 až 350. Lidem nemocným a starším bychom doporučili, aby zejména přes poledne nevycházeli a dbali v průběhu celého dne na pitný režim. Samozřejmě je dobré se chránit pokrývkou hlavy, může být i vzdušný oděv s dlouhým rukávem, který chrání pokožku a mazat se krémem," uzavřela Jana Poštová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.