Reklama:

Cesta do Chorvatska po vlastní ose. Rady a tipy, co je nutné zařídit před dovolenou u moře. Promluvila mluvčí ministerstva

Dovolená - Ilustrační snímek
Dovolená – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2021

Oblíbené Chorvatsko je destinací, kam se řada českých rodin vydává vozem po vlastní ose. Tento typ cestování poskytuje volnost, ale zejména v době epidemie koronaviru je nutné k cestě přistoupit zodpovědně. Podmínky pro vstup do Chorvatska jsou volné jen pro děti. "Osoby do 12 let, které jedou v doprovodu zákonných zástupců, nemusí mít test na covid, nemusí se prokázat očkováním ani nemusí dokládat, že onemocnění prodělaly," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Reklama:

Pokud turista využije služeb cestovní kanceláře, může počítat s tím, že mu bude sjednáno pojištění či testování na koronavirus. Pokud jede po vlastní ose, přebírá za své jednání plnou odpovědnost, a na cestu se proto musí dobře připravit. Před epidemií covidu do Chorvatska každoročně přijelo přibližně 800 tisíc Čechů.

Protože Chorvati o české turisty stojí, podařilo se ministerstvu zahraničí vyjednat dohodu, která umožňuje do země cestovat již 22 dnů po první dávce očkování - u dvoufázových vakcín tedy není nutné mít za sebou celý očkovací proces.

Reklama:

Do země mohou vycestovat také lidé, kteří prokážou, že onemocnění covid-19 prodělali v posledních šesti měsících. Třetí možností je vycestovat do Chorvatska na základě testu - chorvatské úřady vyžadují negativní PCR nebo antigenní test ne starší než 48 hodin.

Pokud rodina bere do Chorvatska děti mladší 12 let, nařízení pro ně neplatí. "Osoby do 12 let, které jedou v doprovodu zákonných zástupců, nemusí mít test na covid, nemusí se prokázat očkováním ani nemusí dokládat, že onemocnění prodělaly," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Dospělé i děti je nutné před cestou do Chorvatska pojistit. U pojišťovny se ujistěte, zda pojištění pokrývá i výlohy spojené s onemocněním covid-19. Obecně platí, že pokud ministerstvo zahraničí vydá upozornění, že do některé destinace není vhodné cestovat, tak pojišťovny pro takové oblasti pojištění nesjednávají.

Kdo jede vlastním vozem, měl by uzavřít také připojištění technické asistence vztahující se na vozidlo. Pokud má být dovolená v Chorvatsku akčnějšího charakteru, lze u většiny pojišťoven koupit připojištění rizikových či extrémních sportů. "Dobré pojištění je základ, ať jede člověk sám nebo s cestovní kanceláří. Výhodou je, že při zakoupení zájezdu se o pojištění kompletně postará cestovka," doplnila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

K zajištění rychlého přechodu přes hraniční přechody a zkrácení čekací doby je doporučené veškeré potřebné údaje k pobytu v Chorvatsku vyplnit už před cestou na webové stránce entercroatia.mup.hr. Formulář je k dispozici v češtině. Je možné ale potřebné údaje nahlásit až na hraničním přechodu.

Pro cestu vozem není vhodný pátek a sobota, kdy bývá na evropských silnicích největší provoz. Pro zkušené řidiče může být jednodušší noční cesta. Děti do 12 let let musí mít v autě dětskou sedačku - nebo tzv. podsedák, povinnost se nevztahuje na děti vyšší 150 cm. Pokud občan použije zapůjčený automobil, je nutné s sebou mít smlouvu o zapůjčení vozu s notářsky ověřeným podpisem, smlouvu je ideální mít k dispozici v anglickém jazyce.

Dálnice v Chorvatsku jsou zpoplatněné mýtem. Mýtné je možné zaplatit buď hotově v kunách nebo eurech, platební kartou nebo si zakoupit elektronickou krabičku ENC - díky ní může turista ušetřit až pětinu z běžného mýtného. Motoristé budou dálniční známku potřebovat také při průjezdu přes Rakousko, Slovensko či Maďarsko, vyplatí se trasu i podmínky detailně nastudovat před cestou.

Na chorvatských dálnicích je povolena rychlost 130 km/h. Povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec pak 90 km/h. Platí také zákaz používání mobilních telefonů za jízdy, výjimku má volání přes handsfree. Zákon povoluje 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče, to se ale netýká profesionálních řidičů a motoristů od 18 do 24 let. V případě dopravní nehody je ale zvýšená hladina alkoholu v krvi považována za přitěžující okolnost.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: