Cesta na Slovensko bez testu na COVID-19 má háček. Bez speciálního formuláře vás tam nepustí

Na Slovensko pouze se speciálním formulářem.
Na Slovensko pouze se speciálním formulářem.
Foto: Google Mapy
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2020

Ve středu bude po zhruba dvou měsících možné jet na Slovensko bez nutnosti prokazovat se testem na COVID-19 nebo nastoupit po návratu na dva týdny do karantény. Má to ale háček, všichni se musejí prokázat speciálním formulářem. A to jak Češí mířící na Slovensko, tak Slováci jedoucí do Česka.

Česko-slovenská hranice se od středy otevírá, občané obou zemí ji mohou překračovat bez povinnosti mít negativní test na COVID-19 nebo jít na dva týdny do karantény. A to za předpokladu, že se vrátí do 48 hodin.

Původně to neměl nikdo kontrolovat, ale předsedové vlád Babiš s Matovičem se v pondělí dohodli, že slovenští policisté na dodržení stanoveného času dohlédnou.

Formulář

Návrat do překoronavirových časů se ještě nekoná, na hranicích bude muset každý předložit formulář, kam mu policisté zapíšou čas přejezdu hranice. Pokud se dotyčný nestihne vrátit do 48 hodin, poputuje do karantény, anebo bude muset mít negativní test na COVID-19, zakoupený na vlastní náklady. Slovenské úřady radí, aby si lidé formulář vytiskli už doma, aby odbavení na hranici mohlo proběhnout rychleji.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka bude mít Česko stejný režim s Maďarskem, o zavedení podobných pravidel Černínský palác jedná také s Rakouskem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.