Čestné prohlášení vás pustí za příbuznými do jiného okresu. Expertka na právo popsala výjimku

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 3. 2021

Od pondělí 1. března je zakázáno cestovat mezi okresy. Nařízení vlády má ale řadu výjimek. Občané ČR nemohou za příbuznými vyrazit jen tak na kávu. Důvodem k opuštění okresu je ale zajištění nezbytné péče. "Doporučuji připravit si čestné prohlášení, že se jedete starat o osobu z rodiny, že jí jedete poskytnout nezbytnou péči," uvedla právnička Daniela Kovářová pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda České republiky chce na tři týdny minimalizovat kontakty mezi lidmi. Omezení pohybu by mělo pomoci v boji s epidemií koronaviru, kterou Česko nezvládá.

Od 1. března bude zakázáno cestovat mezi okresy, pokud k tomu nebude důvod, se kterým počítají výjimky v zákoně. Mezi výjimky například patří cesta do práce, cesta na úřad, cesta za lékařem.

Návštěvy u příbuzných v jiném okrese nejsou povoleny, pokud ale občan nepojede někomu z příbuzenstva zajistit nezbytnou péči. Podle oslovené právničky je možné dovézt příbuznému léky či nákup, který si sám nemůže obstarat. Například má oslabenou imunitu a z důvodů obavy o své zdraví nemůže vycházet na nákupy.

"Doporučuji připravit si čestné prohlášení, že se jedete starat o osobu z rodiny, že jí jedete poskytnout nezbytnou péči," uvedla pro ŽivotvČesku.cz právnička a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Policistům s kontrolou občanů pomůže armáda a pracovníci celní správy. Celkem by do akce mělo být nasazeno kolem 30 tisíc příslušníků ozbrojených složek. Na začátku týden bude policie k občanům benevolentnější, protože někteří lidé si nemuseli přes víkend stihnout opatřit všechna potvrzení a prohlášení. Ve druhé polovině týdne už budou prohřešky sankcionovány. Policie může uložit nejvyšší pokutu 10 tisíc korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.