Další rána pro restaurace. Čestné prohlášení už nestačí. Lidé se nebojí infekce, ale kontrol, říká odborník z AMSP ČR

Restaurace - ilustrační foto
Restaurace – ilustrační foto
Foto: ŽivotvČesku
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 7. 2021

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích čestným prohlášením o absolvování testu v zaměstnání. Lidé, kteří chtějí jít do hospody, tak musí mít očkování, negativní test provedený v laboratoři či za sebou prodělaný covid. "Žijeme ve společnosti, kde nemůžete lidi tlačit do rohu, protože se rozutečou a nebude to fungovat. Ať si stát uvědomí, že je čas, přestat to řídit za lidi. Hosté budou zase za lotry, oni se nyní nebojí toho, že jsou infekční, ale bojí se toho, že na ně přijde kontrola," řekl pro ŽivotvČesku.cz restauratér a odborník na gastronomii Luboš Kastner.

Očkování, prodělaný covid, test z akreditované laboratoře - to jsou tři pravidla, z nichž musí občan alespoň jedno splnit, aby se dostal legálně do restaurace. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo uznávání testů z práce, které pro zaměstnance dělaly firmy. Zdůvodňuje to tím, že povinné testování ve firmách skončilo.

Ministr Adam Vojtěch (34) na začátku týden také oznámil, že od 1. září si všichni lidé budou testy z laboratoří hradit ze svého, testy již nebudou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Postup ministerstva ostře kritizoval Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP).

"Změnilo se mimořádné opatření, je to další bariéra. Vzali zase lidem něco, co dříve stačilo, zase musí lidé do fronty na test, do fronty na očkování, nebo musí covid prodělat a mít o tom doklad. Nechápeme, proč najednou nestačí testy z práce. Od září sice přestanou platit, ale řada firem chce dál své lidi testovat. Nechápu, proč to není dál zachováno jako doklad. Pro gastro je to samozřejmě špatná zpráva. Zase vzali další doklad o bezinfekčnosti a nechápeme, proč se tak děje," řekl Kastner pro ŽivotvČesku.cz s tím, že stát se rozhodl, že bude přemýšlet za lidi.

"Nechápu, proč stát pořád přemýšlí za lidi, sám jsem očkovaný a jsem pro očkování. Ale žijeme ve společnosti, kde nemůžete lidi tlačit do rohu, protože se rozutečou a nebude to fungovat. Ať si stát uvědomí, že je čas, přestat to řídit za lidi. Hosté budou zase za lotry, oni se nyní nebojí toho, že jsou infekční, ale bojí se toho, že na ně přijde kontrola. Lidi se chtějí normálně najíst a nechtějí prožívat strach z kontroly," dodal Luboš Kastner pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemická situace v Česku je taková, že v nemocnicích je s covidem hospitalizováno 40 osob. Ve čtvrtek přibylo v Česku 197 potvrzených případů koronaviru. Je to o 29 nakažených méně než minulý týden. Zároveň poprvé za tři týdny klesl nárůst nakažených ve všední den pod hranici dvou set. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo na 0,93. Je nejnižší od konce června.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.