Cestování do Baku síly ubere, je přesvědčen Martin Frýdek. Zatipoval si výsledek zápasu s Dány

Pavel Lebeda / CNC / Profimedia
Bývalý hráč pražské Sparty Martin Frýdek
Foto: Pavel Lebeda / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 1. 7. 2021

Držitel stříbrné medaile z EURA 1996 a legenda pražské Sparty Martin Frýdek (52) pozorně sleduje výkony české reprezentace na letošním evropském šampionátu. Boj o semifinále je podle něj hodně otevřený a může se rozhodovat až v prodloužení. "Letošní mistrovství Evropy je hodně náročné i na psychiku. Uvidíme, co s oběma týmy udělá cesta do Baku," řekl Martin Frýdek pro ŽivotvČesku.cz k tomu, že čtvrtfinálový duel mezi Českem a Dánskem se hraje v Ázerbajdžánu.

Atmosféru mistrovství Evropy zná Martin Frýdek velmi dobře, protože v jeho sbírce je stříbro z roku 1996. Opora pražské Sparty tehdy zasáhla do skupinového zápasu s Německem. V roce 1996 se ale šampionát konal v Anglii a odpadalo náročné cestování. Bývalý šéf organizace UEFA Michel Platini bohužel prosadil, aby se turnaj v roce 2021 hrál po celé Evropě a dokonce i v Asii, takže české i dánské fanoušky čeká v sobotu bitva v Baku. Právě i cestování a únava může nakonec být tím detailem, který čtvrtfinálové utkání rozhodne.

"V evropských pohárech se také létá, ale je to jednorázová akce. Tady už půjde snad o náš čtvrtý přelet. Takto náročné cestování na pohodě nepřidá, kluci jsou navíc izolovaní kvůli covidu, nesmí se snad chodit hrát ani karty na jiný pokoj... Letošní mistrovství Evropy je hodně náročné i na psychiku. Dánové mohli hrát zápasy ve skupině doma, tak uvidíme, co udělá cesta do Baku s nimi. Myslím si, že v obou týmech panuje dobrá nálada po postupu přes osmifinále. Když se vyhrává, tak únava mizí rychleji, než když se nedaří," poznamenal pro ŽivotvČesku.cz Martin Frýdek, který věří, že Dánové budou hrát hodně útočně, což by mohlo českému týmu vyhovovat.

"Dánský styl hry by nám mohl vyhovovat. Hrají docela útočný bezstarostný fotbal. Škoda jen, že na stadionu nebude dost našich fanoušků. Hraní v Baku musela vymyslet hlava... Ale zpět k fotbalu. Já vidím, že oba týmy mají vyrovnané šance. Naši budou hrát hodně z obrany, zodpovědně, rozvíjet postupný útok a zkoušet chodit na brejky," předpověděl ráz utkání muž, který za reprezentaci odehrál 37 utkání a vstřelil 4 góly.

Martin Frýdek se také vyjádřil k tomu, že trenér Jaroslav Šilhavý začíná mít přetlak hráčů a bude mít zamotanou hlavu při výběru ideální jedenáctky. Na utkání s Dány by měli už být k dispozici kapitán Vladimír Darida i obránce Jan Bořil. Jejich náhradníci Antonín Barák a Pavel Kadeřábek ale v osmifinále proti Nizozemsku podali parádní výkony.

"Nechtěl bych být v kůži trenéra Šilhavého, protože vybrat ideální sestavu je vždy ošemetné. Bořil a Darida odehráli zápasy ve skupině, zařídili postup, ale ti, co je pro osmifinále nahradili, hráli opravdu skvěle. Říká se, že vítězná sestava se nemění, ale tentokrát to bude opravdu těžké rozhodování. Myslím si, že Jan Bořil ve Slavii podával lepší výkony, než co nyní předvádí, takže by měl na Dány jít Pavel Kadeřábek. U Daridy je to také na zváženou, Tonda Barák je laděný více do ofenzivy, kopal dobře standardní situace. Uvidíme, jak se rozhodne trenér. Já si myslím, že Barák i Kadeřábek by měli v základní sestavě zůstat," nastínil pro ŽivotvČesku.cz muž, který od poloviny července začne trénovat v Českém Brodě.

Někteří fotbalisté neradi tipují s tím, že každý zápas je jiný. Martin Frýdek patří do druhé skupiny a přiznal, že mezi kamarády ze sportovního prostředí už tipovačka proběhla. "Už jsme s kamarády tipovali a já říkal, že to s Dány bude 1:1 a postup urveme v prodloužení nebo na penalty," usmál se Martin Frýdek, který věří, že český národní tým by se letos mohl poprat i o medaile.

Když se vysloví jméno Mikuláš Peksa (35), tak většina lidí dojde k tomu, že se jedná o býv...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu