Reklama:

Cestování přispívá k šíření varianty delta, míní epidemiolog Jan Kynčl ze SZÚ. Objasnil, čeho se musí dosáhnout

Epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu
Epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu
Foto: TONDA TRAN / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 7. 2021

Další vlna epidemie koronaviru je rizikem, které může podle odborníků vzniknout především kvůli výskytu nebezpečných variant na území České republiky. Nejvíce obav vzbuzuje varianta delta, známá jako indická mutace, která se v laboratořích Státního zdravotního ústavu (SZÚ) prokázala během sekvenování už u 120 případů. Podle epidemiologa Jana Kynčla ji není radno podceňovat. "Varianta delta se snáze šíří, tedy má vyšší nakažlivost. Jeden nemocný tudíž může snadněji nakazit více dalších osob. Cestování navíc přispívá k šíření této varianty viru," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Nebezpečí spojené s tzv. indickou mutací, variantou delta, považují mnozí odborníci z řad epidemiologů, virologů a imunologů za opodstatněné. Výskyt zachycených případů narostl z předchozích 30 už na 120, což značí, že se tato varianta původního koronaviru dokáže rychle šířit.

Reklama:

"Varianta delta se skutečně snáze šíří, tedy má vyšší nakažlivost. Jeden nemocný tudíž může snadněji nakazit více dalších osob. Cestování navíc přispívá k šíření této varianty viru. Nezájem o očkování může být problém a onemocnění by se pak především v méně očkovaných skupinách mohlo nadále více šířit. Proto je žádoucí dosáhnout vyšší proočkovanosti - poté bude možné omezit epidemiologická opatření, která mnohdy významně omezují běžný život jedince," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Jan Kynčl, který je vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Vážné riziko vidí v indické mutaci také profesor imunologie z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. "Obávám se, že pokud by to šlo, stát vzdá veškerou kontrolu čehokoli. Je to zodpovědnost vlády, že něco takového připustí. Ale pokud by se rozšířila indická varianta a rychle nakazila jeden, dva nebo tři miliony lidí, mohlo by to znovu zahltit nemocnice a vznikl by problém. Možná, že tento experiment zkusíme," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nepochybuje o tom, co by následovalo.

Ukázkovým příkladem je podle něj Velká Británie, kdy by v Česku podobně jako v Anglii došlo k zavedení omezujících opatření. "Vláda by snad už neudělala stejnou chybu a nedopustila, aby se epidemie znovu vymkla kontrole," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.


Po celé České republice fungují laboratorní pracoviště, která se zaměřují na sekvenování vzorků. Díky němu dochází k identifikaci jednotlivých variant koronaviru. Podle aktuální zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je na území Česka v současné době potvrzeno několik mutací, z nichž mezi nejrizikovější patří právě delta s označením B.1.617.2, známá jako indická.

Aktuálně je potvrzeno celkem 120 případů, které se vyskytly v Praze, v Moravskoslezském kraji, v Královéhradeckém kraji, na Vysočině, v Libereckém a v Ústeckém kraji. I když je stále majoritní varianta alfa s označením B.1.1.7 zvaná britská, delta představuje podle odborníků hrozbu především kvůli významně vyšší infekčnosti. Od začátku roku 2021 zkoumaly specializované laboratoře 4 432 vzorků.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: