Reklama:

Cestování znovu ožívá. Lidé berou zařizování dovolených útokem. Mluvčí CA promluvila o zdražování a zemích, které u Čechů vedou

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 1. 2022

Pandemie koronaviru v posledních dvou letech zásadně ovlivnila cestování. Některé země zůstaly kvůli šíření covidu zapovězené, u jiných vznikaly komplikace související s testováním či očkováním a povinnou karanténou. Letos už Češi berou podle slov mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové zařizování letních dovolených útokem. Důvodem jsou hlavně ceny. "Leden je vždycky velmi silný v zájezdech First Minute, na konci měsíce bude končit první vlna s úplně největšími slevami a benefity. Pak se ta procenta budou snižovat. V prodejích vede Řecko," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Přesto, že je teprve začátek nového roku, někteří už začínají plánovat letní dovolenou. V Česku počty nakažených narůstají a nástup varianty omikron komplikuje vývoj pandemie ve světě i u nás. Nicméně zájem o zájezdy do zahraničí se stále zvyšuje. Rok 2020, kdy se v březnu objevil v ČR první případ nakaženého muže s onemocněním covid-19, znamenal pro cestovní ruch těžkou ránu. O miliardu lidí méně cestovalo v rámci celého světa, zhruba polovina z nich pak po Evropě, jak uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

V loňském roce se držely na vrcholu destinace jako Bulharsko, Řecko nebo Chorvatsko. Právě tam loni odcestovalo 412 000 Čechů, jak informuje ČSÚ. U žebříčku nejoblíbenejších zemí pro letní dovolené se ani rok nato, kdy začíná cestovní ruch znovu ožívat, příliš nezměnilo.

Reklama:

"Letos tak jako už několik let dominuje v prodejích na léto Řecko, což tvoří celkem 22 procent ze všech našich letních prodejů. Na druhém místě máme Egypt s 12 procenty a pak velký nárůst evidujeme u Turecka, které má také téměř 12 procent. Dosahuje tedy skoro až k tomu Egyptu, což rozhodně nebývá zvykem. Egypt z těch mimoevropských zemí vždy vítězil. Pak pokračujeme Bulharskem, Chorvatskem, Tuniskem a Itálií," řekla mluvčí cestovní agentury (CA) Invia Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz.

Mapa cestovatele, kterou pravidelně aktualizuje ministerstvo zahraničních věcí, určuje rizikovost zemí kvůli koronavirové pandemii. Státy rozlišuje podle barevných kategorií, kam lidé mohou cestovat poměrně bezpečně a kde už hrozí, že by se mohli nakazit.

Nízké riziko nákazy covidem vzniká u zemí se zařazením do zelené skupiny - patří mezi ně Kolumbie, Nový Zéland nebo třeba Peru. Do žluté kategorie se středním rizikem infekce pak spadá například Rumunsko. Do červeně označené kategorie se dostaly země jako Bulharsko, Maďarsko, Německo, Polsko nebo Rakousko. Tam se cestovatelé mohou dostat do vysokého rizika, že se virem SARS-CoV-2 a jeho variantami nakazí. Velmi vysokému riziku se vystavují lidé, kteří cestují do Španělska, Švýcarska, Thajska, Tuniska, Turecka, Velké Británie, na Slovensko, do Nizozemska, Norska, na Maledivy, Maltu, do Maroka, na Mauricius, do Mexika, Monaka, Egypta, Francie, Dominikánské republiky, Chorvatska, Itálie, na Kostariku, Kypr nebo například na Kubu.

Podle slov tiskové mluvčí CA Invia se pandemie na zájmu o letní dovolené příliš nepodepisuje a zájem »dovolenkářů« se stále zvyšuje. Navíc se v průběhu následujících dnů a týdnů očekává, že prodeje teprve začnou gradovat.

"Leden je vždycky velmi silný v dovolených First Minute (zajištění zájezdu dopředu, dlouho před jeho realizací, pozn. red.), Na konci měsíce bude končit první vlna s úplně největšími slevami a benefity, pak se ta procenta budou snižovat. First Minute zájezdy končí na konci března. Vidíme na prodejích, že nám rostou, týden od týdne jsou výrazně vyšší," sdělila Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz.

Se zájezdy se logicky řeší i jejich ceny, obzvláště v současné době rostoucí inflace a plošného zdražování. Ale zatím ceny letních dovolených nijak výrazně neovlivnily. I když malý nárůst je znát a lidé musí počítat s nějakou tou korunou navíc.

"Průměrná cena se trošku zvedla, myslím, že je to pár set korun, zhruba pětistovka. Ale není to zapříčiněno skutečností, že se obecně zdražuje. Například u Egypta teď často vídáme, že Češi si dříve kupovali třeba čtyřhvězdičkové hotely, ale nyní si vybírají pětihvězdičkové. Dražší zájezdy a služby si tedy vybírají dobrovolně a jsou ochotni investovat do dovolené více peněz. Možná je to způsobné tím, že během epidemie museli být doma a nyní, když mají možnost, si chtějí více dopřát a užít si," dodala znalkyně v oblasti cestovního ruchu pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: