Četnické humoresky pláčou. Zemřel herec Miroslav Středa. Na kamaráda zavzpomínal kolega Tomáš Töpfer

Nextfoto
Herec Tomáš Töpfer
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 30. 10. 2021

Do smutku se ponořil český filmový svět. Ve věku 76 let v sobotu ráno zemřel divadelní a filmový herec Miroslav Středa. Řadu let působil v pražském Činoherním klubu, naposledy hrál v Městském divadle v Mostě. Ve filmech a v televizi dostával obvykle menší role, jako například v seriálu Zdivočelá země či Četnických humoreskách. Pro ŽivotvČesku.cz na kamaráda zavzpomínal herecký kolega Tomáš Töpfer (70).

Herec menších rolí s velkým talentem Miroslav Středa se narodil v květnu 1945 v Náchodě. Po absolvování Janáčkovy akademie múzických umění krátce působil Divadle Petra Bezruče v Ostravě, odkud odešel do desetiletého angažmá ve Státním divadle v Brně.

Naposledy byl v angažmá Městského divadla v Mostě, kde se také na konci roku 2014 s hereckou kariérou rozloučil. Zahrál si řadu menších rolí. Diváci si ho pamatují třeba z filmové komedie Buldoci a třešně či v seriálech Sanitka a Synové a dcery Jakuba skláře.

Po roce 1989 mohli Miroslava Středu televizní diváci vidět například v seriálu Zdivočelá země či populárních Četnických humoreskách. Kromě televize se uplatňoval také v dabingu a rozhlase.

Dostat se na televizní obrazovku, kde člověka sledují statisíce až miliony diváků, nemusí být vždycky výhra. V rámci historicky první řady populární pěvecké show se zařadila do tzv. Hvězdné pěchoty Anna Gleisnerová (36) alias »Anička Dajdou«. Za její originální přednes písně od britské umělkyně Dido (49) s názvem Thank You, by jí ovšem původní interpretka asi moc nepoděkovala. Dnes žije stále v Mladé Boleslavi s rodiči a pozornosti se vyhýbá, jak jen může. "Bydlí tady, vídám ji, když tady projde. Rozvážela něco a je to mašinka," řekla sousedka rodiny pro ŽivotvČesku.cz.

Na kamaráda, kterého trápila Alzheimrova choroba, zavzpomínal kolega Tomáš Töpfer. "Na každého vzpomínám, každého herce je škoda. Mirda Středa byl bezvadný kluk a bezva kamarád. Je mi to velmi líto, když odejde někdo dobrý a kvalitní. A hlavně upřímnou soustrast jeho rodině. Je to pro mě nová informace, nevěděl jsem to, je mi to líto," řekl pro ŽivotvČesku.cz smutným hlasem fenomenální herec Tomáš Töpfer.

Středovu bývalou ženu Hanu si v roce 2015 vzal za manželku kamarád a kolega Zdeněk Maryška (74).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu