Reklama:

Chalupa z filmu Na samotě u lesa dostala honosný kabát. Při natáčení jsem zatoužila po domečku, vzpomíná Daniela Kolářová

Autor: ŽivotvČesku | Na samotě u lesa
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 10. 2021

Herečka Daniela Kolářová (75), která ve filmu Na samotě u lesa (1976) se svým manželem zatouží po chalupě, se na místo natáčení vrátila i po letech. Mohla tak zhodnotit rozsáhlou rekonstrukci, kterou možná nejslavnější rekreační objekt v Česku prošel. "Když jsme film natáčeli, tak jsem si říkala, že bych právě na Sedlčansku někdy chtěla mít nějaký domeček, ten kraj se mi moc zalíbil," řekla herečka pro ŽivotvČesku.cz s tím, že plán se jí podařilo později zrealizovat.

Reklama:

Chalupaření, houbaření, soužití se starou generací, touha po soukromí i chlapské předvádění v hospodě. To všechno jsou motivy a střípky, které legendární filmové dílo režiséra Jiřího Menzela (†82) nabízí v neodolatelném a vyváženém mixu.

Reklama:

"Myslím si, že diváky baví, jak jsou příběhy lidí v tom filmu vlastně obyčejné, jsou tam zachycené věci, které se mohly stát. Jsou to příběhy, které jsou spojené s tou dobou, protože tehdy se opravdu dělo, že se koupil dům, kde žije člověk a a čekalo se, až zemře. Je to temnější, ale není to rušivé, je to příběh, který se mohl stát. Také si myslím, že film je úspěšný díky humoru Zdeňka Svěráka, jeho styl je velmi jemný a nikdy není vulgární. Pak to souvisí s tím českých chalupařením, v té době pobyt na chalupě představoval takový únik," odpověděla herečka Daniela Kolářová pro ŽivotvČesku.cz na otázku, v čem spatřuje kouzlo filmu, na kterém se kromě Svěráka jako scénárista podílel Ladislav Smoljak (†78).

Daniela Kolářová a Zdeněk Svěrák představují manžele Lavičkovy, kteří najdou vysněnou chalupu, v níž ale bydlí děda Komárek, kterého geniálně zahrál zesnulý Josef Kemr (†72). Oni přemýšlí, jak by se ho zbavili, ale jejich děti k němu přilnou.

"K chalupě jsem se podívala asi před třemi lety, natáčela jsem tehdy v tom kraji s Českou televizí nějaké povídání. Tehdy jsme se právě mimo jiné podívali přímo k chalupě," překvapila Daniela Kolářová, která tak mohla rozsáhlou rekonstrukci zhodnotit na vlastní oči. Současný majitel chalupu koupil v roce 1988 a povedlo se mu i přes značnou přestavbu nezničit ducha magického místa. Místo bílého vlhkého stavení, jak chalupu vnímají televizní diváci, stojí dnes na kraji obce Radešice vkusně rekonstruované vesnické stavení, které dokázalo splynout i s okolní přírodou.

"Když jsme film natáčeli, tak jsem si říkala, že bych právě na Sedlčansku někdy chtěla mít nějaký domeček, ten kraj se mi moc zalíbil. Shodou okolností nás později osud skutečně na Sedlčansko zavál, ale na druhou stranu řeky Vltavy, domeček mám asi 6 kilometrů od Cholína, do Sedlčan jezdím občas na nákupy," přiznala pro ŽivotvČesku.cz Daniela Kolářová, že chalupářskou vášeň v sobě objevila právě při natáčení úspěšné komedie.

Moc nechybělo a děda Komárek i s krávou Jitkou by ve filmu obývali zcela jiné stavení. Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák chtěli původně natáčet v Melechově u Ledče nad Sázavou. Sedlčansko si prosadil kameraman filmu Jaromír Šofr, který měl nedaleko Radešic vlastní rekreační objekt. Jak se kouzelné místo změnilo, dokládají snímky ve fotogalerii.

Chalupa z filmu Na samotě u lesa se hodně změnila
Chalupa z filmu Na samotě u lesa se hodně změnila
Foto: ŽivotvČesku
Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: