Chaos kolem rouškovného 5000 korun: Některým lidem stále nedošlo. Mluvčí řekl, kdy se příspěvku dočkají

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2020

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) měla v úterý 8. prosince rozeslat poslední platby tzv. rouškovného, které vláda schválila pro starobní a invalidní důchodce, vdovy, vdovce a sirotky. Jenže někteří z nich na peníze stále čekají a mezi lidmi začíná panovat rozčarování a zmatek. "Některé důchody nespadají pod ministerstvo práce a sociálních věcí," objasnil pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí MPSV Vladimír Dostálek důvod zdržení platby.

V Česku panuje opět chaos. Minulé úterý byl poslední den, kdy Česká správa sociálního zabezpečení odeslala platby tzv. rouškovného, které činí 5000 Kč. Přesto, že velká část lidí mající na peníze nárok svůj příspěvek dostala, stále jsou někteří občané, kterým platba nedorazila. ČSSZ splnila veškeré povinnosti, ale zdržení platby je na straně ministerstva vnitra.

Podle úřední desky MVČR se bude příspěvek vyplácet samostatně formou doplatku odeslaného 15. prosince 2020, nikoli tedy s výplatou samotného důchodu. Pětitisícová »odměna« by měla dorazit během několika dní, proto musí být lidé trpěliví.

Jedná se především o bývalé zaměstnance ministerstva vnitra, například policisty, kterým jsou peníze vypláceny o něco později ze strany ministerstva vnitra.

"Některé důchody nespadají pod ministerstvo práce a sociálních věcí, ale pod ministerstvo vnitra. Mají vlastní orgán sociálního zabezpečení, jedná se konkrétně o policisty a obdobně je to u Armády České republiky, respektive ministerstva obrany," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

"Výplata jednorázového příspěvku bude zpracována k dnešnímu datu, tedy 15. prosince 2020. Bývalým policistům a zaměstnancům MVČR nevyplácí důchody Česká správa sociálního zabezpečení, ale jiný orgán," dodal Vladimír Dostálek pro ŽivotvČesku.cz.

Tento status potvrdil i mluvčí ministerstva vnitra. "Vyplácet se bude samostatně (tedy ne společně se splátkou samotného důchodu) formou doplatku odeslaného dne 15. prosince 2020. Připsán na účet nebo doručen tak bude v několika následujících dnech. Pokud by se tak nestalo do jednoho týdne, informuje poživatel důchodu o této skutečnosti orgán sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Krátoška.

Lidé se tak nemusí obávat, že by byli ochuzeni o pětitisícový příspěvek. Pokud jim peníze nepřijdou do týdne, tedy úterý 22. prosince, mohou se obrátit přímo na ministerstvo vnitra.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.