Chceme s Babišem vytvořit Československo, řekl Matovič v narážce na otevření hranic

Igor Matovič
Igor Matovič
Foto: archiv Igora Matoviče
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 5. 2020

Československo by zase mohlo ožít. V narážce na otevření hranic, které by mohlo nastat už brzy, to řekl slovenský premiér Igor Matovič. Se svým českým protějškem Andrejem Babišem o tom prý intenzivně jednají. Česko a Slovensko by tak mohly být prvními evropskými zeměmi, které obnoví předkoronavirový režim na společné hranici.

V případě Česka a Slovenska dává rychlejší otevření hranic smysl. Problém mají třeba slovenští studenti, kteří se na univerzitu do Česka nedostanou. Navštěvovat se nemohou ani rodiny. Premiéři obou zemí o režimu na hranicích jednají.

„Velmi intenzivně se s Andrejem Babišem v posledních dnech bavíme o tom, že bychom chtěli vytvořit opět takové Československo v rámci Evropy, aby ty první hranice, které padnou v rámci střední Evropy, byly mezi Slovenskem a Českem,“ řekl Matovič serveru pluska.sk.

Technický problém

Matovič však narazil na překážku, která otevření hranic nejspíš zase zpomalí. Česko má totiž na svých hranicích volnější režim a šéf slovenské vlády se obává, že by to mohlo nadělat paseku.

„Češi mají pravidlo, že pokud někdo vstupuje na jejich území a stráví tam méně než 24 hodin, tak nemusí mít test. Mohlo by se stát, že každému, kdo se chce dostat na Slovensko, by stačilo jet přes Česko a obešel by karanténu i testování. To by nám na Slovensku velmi rychle způsobilo katastrofu,“ domnívá se slovenský premiér.

Matovič nechce dopustit, aby na Slovensko přes Česko bez kontroly cestovali třeba lidé z Anglie. "Ze Sheffiledu máme asi 200 pozitivních případů. Musíme to udělat tak, abychom neohrozili sebe, ale úmysl je dobrý. Rozhodne o tom tým odborníků,“ uzavřel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.