Chci vládě věřit, byť mám pochybnosti, říká exministr Miroslav Kalousek ohledně přežití zimy bez dodávek ruského plynu

Premiér Petr Fiala a bývalý poslanec a člen TOP 09 Miroslav Kalousek
Premiér Petr Fiala a bývalý poslanec a člen TOP 09 Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2022

Česká republika bude mít podle premiéra Petra Fialy (58) přichystané národní řešení vysokých cen energií, které buď doplní evropské řešení, nebo ho nahradí. Záležet podle něj bude na tom, k jaké dohodě se dospěje na evropské úrovni. Fiala to v úterý řekl v Hořicích na Jičínsku, kde vedl kampaň před obecními volbami. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (61), jestli podle něj je vláda připravena podniknout takové kroky, a to i bez dodávek ruského plynu, že nenechá nikoho padnout, jak předseda vlády již dříve avizoval. "Já jí chci věřit, byť mám řadu pochybností," uvedl.

V pátek se koná mimořádná evropská rada pro energetiku, kterou do Bruselu svolala Česká republika jako předsednická země EU. "V pátek uvidíme, k čemu se nám podaří dospět na evropské úrovni. Následovat bude potom představení národního řešení, které bude to evropské buď doplňovat, nebo nahrazovat," uvedl Petr Fiala.

O situaci český premiér komunikuje s premiéry dalších zemí. V úterý o variantách evropského řešení mluvil se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou, uvedl na Twitteru. "Zjišťuji stále větší podporu pro dosažení evropského řešení, která tady ještě před měsícem nebyla. Situace v Evropě se výrazně posunuje i díky našim aktivitám," řekl s tím, že podle dohody na evropské úrovni zvolí Česko variantu národního řešení. "Cíl je jednoznačný, aby občané i firmy měli dostatek energie za přijatelné ceny," řekl Fiala.

Exministr financí Miroslav Kalousek chce vládě věřit, že situaci dokáže zvládnout. "Vláda tvrdí, že je schopna přes tuto zimu se vypořádat s tím, že Rusko vypne plyn. Já jí chci věřit, byť mám řadu pochybností. Ať už je to jakkoliv, nelze kapitulovat. Rusko vede agresivní válku proti svobodnému světu a my mu nesmíme ustoupit, a to i za cenu ztráty vlastního nepohodlí a zchudnutí," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (55) uvedl, že Rada Evropské unie bude řešit dva návrhy. Jeden počítá s oddělením ceny plynu od ceny závěrné elektrárny, která určuje ceny elektřiny. Druhý návrh chce stanovit maximální ceny všech jiných výrob elektřiny kromě plynové. ČR zároveň podle Síkely pokračuje v jednáních o řešení energetické krize na národní úrovni.

Ruská plynárenská společnost Gazprom minulý týden uvedla, že ponechá mimo provoz plynovod Nord Stream 1 až do odstranění závad zjištěných během údržby. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. V pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Nord Stream 1 zůstane mimo provoz, dokud Západ nezruší protiruské sankce zavedené po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.