Chili z MasterChefa vylíčila, jak slaví Velikonoce v Česku. Popsala, co na svátky uvaří a čemu se vyhne

Ta Thuy Dung alias Chili to zkusí v pěvecké soutěži.
Ta Thuy Dung alias Chili to zkusí v pěvecké soutěži.
Foto: se svolením TV Nova
Dve jmena |
[email protected]
Publikováno: 31. 3. 2021

Velikonoce se nezadržitelně blíží. Svátky jara začínají prvním dnem nového měsíce dubna a pro každého mohou znamenat dodržování různých tradic. Talentovaná kuchařka Ta Thuy Dung z televizní gastronomické show, známá jako usměvavá soutěžící Chili, jich má hned několik. "Táta kupuje pomlázky, s bratrem jsme chodili koledovat - velikonoční zvyky se snažíme dodržovat i proto, že máme hodně českých přátel," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

V kulinářské televizní show patřila mezi zapamatovatelné tváře nejen díky svému orientálnímu vzhledu, ale především předváděla skvělé výkony v kuchyni. Ta Thuy Dung, přezdívaná Chili, se i během velikonočních svátků drží vaření vietnamských jídel, ale některé české tradice s rodinou po léta dodržuje.

"Velikonoce samozřejmě slavím a chtěla bych připravit nějaký zajímavý recept. Jediný problém je, že trochu bojuju s časem. Asi převezmu známou klasiku, které dám nějaký svůj »touch« – bude to asi lehce bláznivá kombinace, česko-vietnamská fúze. Tradiční masovou nádivku ale nedělám," řekla Ta Thuy Dung alias Chili pro ŽivotvČesku.cz.

Koledníci se u ní ukazují dodnes a sama si pamatuje, když chodila po koledě s bratrem a kamarády. Velikonoce jsou pro ni součástí každého roku a v rodině je slaví. "Táta kupuje pomlázky, běžně známé velikonoční zvyky se snažíme dodržovat. Máme hodně českých přátel. Ale v posledních letech, co bydlím v Praze, tak jsme je moc neslavili. Loni vlastně taky ne, hlavně kvůli karanténě. Sice jsem dostávala na zadek průběžně celý rok, ale o Velikonocích to výjimečně nebylo proto, že jsem zlobila," prozradila pro ŽivotvČesku.cz sympatická soutěžící gastronomického pořadu, do kterého se vrátila podruhé i po svém prvním vyřazení.

Je názoru, že vietnamská komunita nemá s českými tradicemi žádný problém a většina je slaví standardně jako Češi.

"Vietnamci, kteří svátky jara slaví, tu žijí už nějakou dobu. Tradice berou jako součást kultury země, ve které žijí. Myslím si, že Vietnamci, který přijede poprvé do Česka a uvidí zdejší velikonoční zvyky, budou připadat asi bizarní. Pro rodiny dětí ve věku jako jsem například já a moje generace, která se zde narodila, je to naprosto ale přirozené. Většina slaví Velikonoce hlavně kvůli svým dětem, které to vidí u spolužáků ve škole. Proto slavíme i Vánoce, přesto, že jsou to křesťanské svátky a my křesťané nejsme. Ale v Česku jich stejně moc není," vyjádřila se nadaná kuchařka přezdívaná Chili pro ŽivotvČesku.cz.

"Rodiče jsou vegetariáni. Děláme spíš vietnamské speciality – troufnu si říct, že to má stejně většina vietnamských domácností. Budou mít pomlázku, děti klidně budou posílat na koledu, ale jinak připraví spíše nějaké slavnostní jídlo vietnamské kuchyně. Většinou se dělají smažené závitky a při velkých rodinných oslavách se dělá tzv. hot pot – obrovské vývary, které se dají doprostřed stolu a namáčí se do nich maso nebo zelenina," dodala Ta Thuy Dung pro ŽivotvČesku.cz.

Ve středu se na televizní obrazovky vrátila populární reality show pro amatérské kuchaře, ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu