Chlapce na Olomoucku kousla do krku zmije, matka vysála jed. Můžete tím ohrozit sami sebe, varuje chovatel

Zmije - Ilustrační snímek
Zmije – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 7. 2021

V chatové oblasti u Jívové na Olomoucku došlo v neděli k útoku zmije na malého chlapce. Jediný jedovatý had žijící v Česku kousl dítě přímo do krku. Matka se situaci rozhodla řešit sáním jedu z rány, následně na místo přispěchaly záchranné složky a chlapec byl letecky transportován do nemocnice. Přestože v minulosti bylo vysávání jedu ústy považováno za ideální postup, dnes se nedoporučuje. "Rána se nikdy nesmí vysávat ústy. Správný postup to nebyl z jednoho prostého důvodu," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený chovatel hadů Karel Zavadil a vysvětlil, jaká je správná první pomoc.

Rodina vylovila zmiji z bazénu, kde se zřejmě chladila a děti ji následně pozorovaly. Zřejmě se k ní ale chlapec přiblížil až moc, a proto ho kousla do krku. Mluvčí ZZS Olomouckého kraje Lucie Mikisková portálu Denik.cz řekla, že matka okamžitě zareagovala a zřejmě došlo i k vysávání jedu z rány. "Když jsme měli brannou výchovu na škole, tak nám učitelka říkala, že se rána musí vysát ústy. Ale rána se nikdy nesmí vysávat ústy," řekl pro ŽivotvČesku.cz chovatel hadů Karel Zavadil.

Přestože dříve patřilo vysávání hadího jedu ústy k běžné praxi, dnes už se nejedná o doporučovanou techniku první pomoci. "Správný postup to nebyl z jednoho prostého důvodu. Všichni máme v ústech, dásních a sliznicích mikrotrhlinky a tím, že nasajete kontaminou krev do svého organismu, můžete ohrozit sami sebe. Kousnutí do krku je zvláštní, většinou jsou lidé kousnutí do nohy nebo do ruky, tento případ je podivný," vysvětlil Karel Zavadil pro ŽivotvČesku.cz, proč není vysávání jedu z rány ústy dobrý nápad.

Odborník na hady popsal, jak správně postupovat v případě uštknutí. "První pomoc je taková, že se rána trochu nařízne - žiletkou, sklem, nožíkem, čímkoliv ostrým. Opravdu ale jen o milimetr a musí se to vydržet, aby vyteklo co nejvíc kontaminované krve. V tomto případě šlo o kousnutí do krku, ale u ruky nebo nohy se to dělá tak, že se ranka o 10 až 15 centimetrů podváže, aby se zamezilo průchodu kontaminované krve do oběhu a především k srdci. Člověk by měl být uveden do stabilizované polohy a neměl by se hýbat, protože čím víc se hýbe, tím víc začne krev proudit. Pak se zavolá lékař a podá první pomoc," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz zkušený chovatel.

Po kousnutí jedovatým hadem lékaři podávají pacientům ve vážných případech i protijedy, chlapec z Olomoucka ho nepotřeboval. Postup se séry je navíc složitý. "Podání protijedu může být kontraproduktivní, sérum je vlastně oslabený jed. Zaprvé musí být správné sérum na správného hada, zadruhé ta séra vydrží 6 až 7 měsíců a pak je můžete vyhodit. U nás séra jsou, ale v omezeném množství. Také se musí udělat atest, zda organismus látku vůbec přijme. Není to jednoduché tak, jak to působí třeba ve filmech, že lékař přiletí a píchne postiženému injekci," dodal Karel Zavadil pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.