6letý chlapec přišel o nohy kvůli zanedbání rodičů. Získal významné ocenění za hrdinství

Chlapci amputovali obě nohy
Chlapci amputovali obě nohy
Foto: Archiv Tonyho Hudgella
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2020

Narodit se do milující rodiny rozhodně není samozřejmostí. Své o tom ví teprve šestiletý Tony Hudgell, jehož případ se stal celosvětově známým. Je to odstrašující příklad toho, jakou bezohlednost mohou projevit rodiče vůči vlastnímu dítěti a kam až jejich zanedbání a lhostejnost může zajít.

Tony Hudgell z Kings Hill v anglickém Kentu se už jako pětiletý chlapec setkal s něčím, co mnohdy nedokážou zvládnout ani dospělí lidé. Jeho rodiče Jody a Tony Smithovi byli odsouzeni k deseti letům stráveným ve vězení za dlouhodobé zanedbání a týrání vlastního syna. Malému chlapci lékaři kvůli tomu museli amputovat obě nohy. Otec Tonyho propadl závislosti na drogách a dávky heroinu se pro něj staly nezbytnou potřebou. "Je to tragický případ a KSCB důkladně, nezávisle a zcela otevřeně přezkoumala všechny okolnosti," uvedla Gill Rigg, poradkyně rady pro ochranu dětí v Kentu pro BBC. Podle jejích slov byla vypracována také doporučení a rada zajistí, že budou přijata opatření související s případem.

Chlapec byl svěřen do péče adoptivní rodiny Pauly a Marka Hudgellových, která ho přijala s láskou jako vlastního k dalším sedmi dětem - Benovi, Ryanovi, Chloe, Kylovi, Jessice, Jadenovi a Laceymu. Ale právě Tonyho náhradní matka Paula považovala celou kauzu za špatně vedenou a požadovala nezávislé přezkoumání případu. "Stále mám pocit, že systém Tonyho podvedl," řekla.

Tony, který má za sebou hrůzné roky, je velký bojovník a z otřesného zážitku se postupem času vzpamatoval. Získal významné ocenění Pride of Britain, které získávají skuteční hrdinové, kteří projevili statečnost a odvážně čelili těžkým životním situacím. 6letému chlapci se navíc podařilo získat neuvěřitelnou částku 1,5 milionu liber pro nemocnici, která mu zachránila život. Známé duo Ant & Dec, které Tony zbožňuje, ve spolupráci s bankou TSB zorganizovalo originální předání ceny v hračkářství. "Tony, už víš, že si pro nás absolutní hrdina. Opravdu tě milujeme," řekla dvojice Ant & Dec, jak uvedl britský Mirror.

Legendární herečka Helena Růžičková by dnes oslavila 85. narozeniny. Tento svět opustila u...

"Jsem opravdu hrdý na to, že jsem získal tohle ocenění. Cítil jsem se šťastný, když jsem viděl právě Ant & Dec – vždycky jsem se s nimi chtěl setkat. Přál jsem si s nimi plácnout," dodal sám šestiletý Tony Hudgell.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu