6letý chlapec přišel o nohy kvůli zanedbání rodičů. Získal významné ocenění za hrdinství

Chlapci amputovali obě nohy
Chlapci amputovali obě nohy
Foto: Archiv Tonyho Hudgella
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2020

Narodit se do milující rodiny rozhodně není samozřejmostí. Své o tom ví teprve šestiletý Tony Hudgell, jehož případ se stal celosvětově známým. Je to odstrašující příklad toho, jakou bezohlednost mohou projevit rodiče vůči vlastnímu dítěti a kam až jejich zanedbání a lhostejnost může zajít.

Tony Hudgell z Kings Hill v anglickém Kentu se už jako pětiletý chlapec setkal s něčím, co mnohdy nedokážou zvládnout ani dospělí lidé. Jeho rodiče Jody a Tony Smithovi byli odsouzeni k deseti letům stráveným ve vězení za dlouhodobé zanedbání a týrání vlastního syna. Malému chlapci lékaři kvůli tomu museli amputovat obě nohy. Otec Tonyho propadl závislosti na drogách a dávky heroinu se pro něj staly nezbytnou potřebou. "Je to tragický případ a KSCB důkladně, nezávisle a zcela otevřeně přezkoumala všechny okolnosti," uvedla Gill Rigg, poradkyně rady pro ochranu dětí v Kentu pro BBC. Podle jejích slov byla vypracována také doporučení a rada zajistí, že budou přijata opatření související s případem.

Chlapec byl svěřen do péče adoptivní rodiny Pauly a Marka Hudgellových, která ho přijala s láskou jako vlastního k dalším sedmi dětem - Benovi, Ryanovi, Chloe, Kylovi, Jessice, Jadenovi a Laceymu. Ale právě Tonyho náhradní matka Paula považovala celou kauzu za špatně vedenou a požadovala nezávislé přezkoumání případu. "Stále mám pocit, že systém Tonyho podvedl," řekla.

Tony, který má za sebou hrůzné roky, je velký bojovník a z otřesného zážitku se postupem času vzpamatoval. Získal významné ocenění Pride of Britain, které získávají skuteční hrdinové, kteří projevili statečnost a odvážně čelili těžkým životním situacím. 6letému chlapci se navíc podařilo získat neuvěřitelnou částku 1,5 milionu liber pro nemocnici, která mu zachránila život. Známé duo Ant & Dec, které Tony zbožňuje, ve spolupráci s bankou TSB zorganizovalo originální předání ceny v hračkářství. "Tony, už víš, že si pro nás absolutní hrdina. Opravdu tě milujeme," řekla dvojice Ant & Dec, jak uvedl britský Mirror.

"Jsem opravdu hrdý na to, že jsem získal tohle ocenění. Cítil jsem se šťastný, když jsem viděl právě Ant & Dec – vždycky jsem se s nimi chtěl setkat. Přál jsem si s nimi plácnout," dodal sám šestiletý Tony Hudgell.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.