ČHMÚ varuje: Hrozí povodně a náledí. Meteoroložka uvedla, kde je situace nejvíce nebezpečná
Česko zažívá zimu, kdy se mění počasí ze dne na den. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) přišel s výstrahou týkající se extrémního nebezpečí kvůli povodním, kdy se některé z řek dostaly do druhého povodňového stupně a zároveň hrozí náledí, které je nepříjemnou komplikací především pro řidiče a chodce. Starší lidé by radši neměli vycházet. Pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka uvedla, jak bude vypadat situace nadále a ve kterých místech vzniká největší riziko nebezpečí.
Letošní zima se dá považovat v rámci počasí za skutečně hodně nevyzpytatelnou a proměnlivou. Důkazem toho je aktuální situace, kdy se v Česku zvedly hladiny řek a hrozí povodně.
"Na Moravě a ve Slezsku, ve východní části Zlínska a východní části Jihomoravského kraje napršelo během nočních hodin až 40 milimetrů srážek a vzhledem k nasycenosti půdy, tam dochází k vzestupu hladin řek a menších toků. Jsou tam první a druhé stupně povodňové aktivity řek. Ale díky tomu, že tam neprší, je polojasno a teploty se pohybují na 2 °C, tak by se situace neměla zhoršovat," řekla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová z Meteopressu.
"Náledí je pak v těchto chvílích aktuální zejména v západní části republiky – Karlovarsku, Ústecku a Plzeňsku, kde se teploty pohybují pod bodem mrazu. K němu se mohou přidat i »zmrzky«, protože tam leží od sněhového poprašku do 3 centimetrů nového sněhu," popsala situaci hrozícího náledí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.
Česko se nakonec dočkalo v některých místech i sněhu a vítr, který v posledních dnech dramaticky nabíral rychlost, nakonec zmírní.
"Nádherně nasněžilo v Jeseníkách a Beskydech. Šerák hlásí 18 centimetrů nového sněhu, Lysá hora pak o něco méně – tedy 13 centimetrů. Dobrá zpráva je také to, že vítr začal výrazně slábnout a i v horských oblastech jsme maximálně do rychlosti 80km/h," doplnila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.