ČHMÚ varuje před ledovkou. Meteoroložka upřesnila, kde hrozí největší nebezpečí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Zbyněk Schnapka / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 2. 2021

Počasí v Česku je v posledních týdnech nevyzpytatelné a člověk musí myslet na všechno. Jeden den to vypadá na čepici a šálu, sněhová kalamita komplikuje dopravní situaci a ten další už teploty připomínají následující roční období. Po extrémních mrazech, kdy se teploty propadly až pod -30 °C, nás výhledově čeká víkend s výrazným oteplením. Ale aktuálně se do konce pracovního týdne tepla ještě nedočkáme. "V některých krajích je velmi nebezpečná ledovka a v dalších zase očekáváme až 5 centimetrů sněhu," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Kruté mrazy a sníh. Tak vypadalo únorové počasí předchozích dnů, kdy teploty klesly až do mínusu několika desítek stupňů. Čeká nás povětšinou oblačno až zataženo a polojasné oblohy a sluníčka se dočkáme podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) skutečně až o víkendu, kdy k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu.

Aktuálně se zatím ukazuje typické zimní počasí a na některých místech jsou vydána také varování kvůli výskytu ledovky.

"Na Ústecku, Pardubicku, Vysočině a v Jihomoravském kraji jsou všude mrznoucí srážky a vytváří se ledovka. Jsou tam teploty na nule nebo těsně pod nulou a opravdu pořádně to tam klouže. Zatímco v Praze a na Plzeňsku ty srážky ustaly. Nicméně i tam se vyskytly dešťové srážky, ale bylo štěstím, že se teploty pohybovaly nad bodem mrazu a oblačnost se protrhává," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v některých krajích už dokonce padá sníh.

"Třeba na Liberecku, Královéhradecku a v Moravskoslezském kraji sněží. Tam by během dnešního dopoledne mohlo napadnout až 5 centimetrů sněhu. Byť teploty z pohledu odpoledních maxim mezi 5 až 9 °C vypadají příjemně, tak dnešní ráno a dopoledne je ještě velmi nebezpečné," popsala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka počasí, jehož charakter můžeme očekávat do konce pracovního týdne.

Ale víkend by měl přinést velké teplotní změny a od pondělí by se mělo oteplit ještě více. "Stále platí, že o víkendu bude v maximech 12 °C a po víkendu naměříme až 15 °C. Pak by měl přijít velký teplotní skok směrem dolů – na konci února a začátku března," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.